Echipa națională de juniori Under 17, s-a calificat la CE de fotbal din Serbia

Echipa masculină de juniori a României s-a calificat la Campionatul European Under 17 din acest an , după ce azi au învins naționala de juniori a Ungariei.

romaniau17Juniorii români au terminat turneul de calificare pe prima poziție a Grupei 7, acumulând 7 puncte din trei partide.

Golurile românilor au fost marcate de Filip ‘2 şi Roşu ’34, în timp ce pentru gazde a înscrus Szecsi, în minutul 74.

În minutul 80, ultimul al jocului, Ungaria a ratat o lovitură de pedeapsă prin acelaşi Szecsi.

Tricolorii vor juca la turenul final desfășurat în Serbia în perioada 3-15 mai 2011.

Fotbaliștii juniori au disputat trei partie, reușind două victorii și un egal.

Au învins Rusia cu 2-1, pe Ungaria tot cu 2-1 și un egal cu Islanda, 0-0.

La turenul final din Serbia vor lua parte doar 8 echipe. În turneul de calificare au luat startul 28 de echipe repartizate în 7 grupe. Tragerea la sorți a meciurilor de la turneul final din Serbia va avea loc pe 5 aprilie.