Daniela Haralambie urcă un loc în clasamentul Cupei Mondiale la sărituri

Daniela Haralambie, cea mai de succes sportivă din România la sărituri cu schiurile, urcă o poziție în clasamentul internațional al Cupei Mondiale. În urma probelor din cadrul Cupei Mondiale de la Lillehammer (Norvegia), desfășurate între 2 și 4 decembrie 2022, Daniela ocupă acum locul 27.

La Lillehammer, România a fost reprezentată de Daniela Haralambie, Alessia Mîțu, Diana Trîmbițaș și Delia Folea.

În prima zi a competiției, în proba de calificare HS98, Daniela Haralambie s-a clasat pe locul 21, calificându-se astfel pentru etapele următoare.

Delia Folea s-a clasat pe locul 48, Diana Trâmbițaș pe locul 50, iar Alessia Mîțu pe locul 53.

În a doua manșă a probei HS98, Daniela Haralambie s-a clasat pe locul 26.

Pe 4 decembrie, în ultima zi a competiției, Daniela Haralambie a ocupat locul 19 în calificări cu o săritură de 121 m și locul 25 în competiție cu 117 și 11 m. Astfel, Daniela a urcat în clasamentul general al Cupei Mondiale și se află acum pe locul 27.

La următoarea competiție internațională, Cupa Mondială de la Titisee-Neustadt (Germania), ce va avea loc în perioada 8 – 11 decembrie 2022, sportivii Federației Române de Schi-Biatlon vor participa la probele individuale masculin, feminin și echipe mixt.