Corina Căprioru și Andreea Chițu au câștigat medalia de bronz la Mondialele de Judo de la Paris

Sportivele Andreea Chiţu şi Corina Căpriorul au câştigat, mieruri căte o medalie de bronz în cadrul campionatelor Mondiale de Judo desfășurate la Paris.

corina.caprioruPrima medalie a delegației României la Mondialele de la Paris a fost adusă de Andreea Chiţu. Sportiva româncă a câştigat bronzul la categoria 52 kg, după ce a învins-o în finala mică pe reprezentanta gazdelor, Priscilla Gneto.

cea de-a doua medalie, tot de bronz, a fost câștigată de  Corina Căprioru la categoria 57 kg. Românca a urcat pe treapta a treia a podiumului, după ce a învins-o pe americanca Marti Malloy.

Campioana olimpică, Alina Dumitru nu a  reușit să câștige nicio medalie. Dumitru a terminat această ediţie a Mondialelor pe locul 7.