Breaking news

Companiile ce tipăresc tichete de masă, anchetate de Consiliul Concurenţei

Consiliul Concurenţei a efectuat inspecţii inopinate la sediile şi sucursalele primelor trei companii emitente de tichete de masă de pe piaţă: Edenred, Sodexo Pass si Cheque Dejeuner.

Inspecţiile au avut loc în cadrul investigaţiei, declanşate de Consiliul Concurenţei, privind o posibilă înţelegere între aceste companii în vederea eliminării de pe piaţă a celor doi concurenţi mai mici, Romticket şi Ascendi.

Investigaţia pe piaţa emiterii, gestionării şi comercializării tichetelor de masă a fost declanşată ca urmare a unei plângeri primite de autoritatea de concurenţă.

Valoarea nominală a unui tichet de masă este aceeaşi pentru toţi beneficiarii, 9 lei, fiind stabilită şi actualizată periodic, în baza legii, prin ordin, de către ministrul muncii, familiei si protectiei sociale.

În situaţia în care Consiliul Concurenţei va constata încălcarea regulilor de concurenţă, companiile implicate riscă amenzi de până la 10% din cifra de afaceri.

Cu toate acestea, companiile care cooperează cu autoritatea de concurenţă, în cadrul programului de clemenţă, pot obţine imunitate la amendă sau reduceri substanţiale ale amenzilor.