Claudiu Băluţă a cucerit turneul de tenis RTP 1000 Open 2020

Claudiu Băluţă a câştigat duminică, 7 iunie, primul turneu organizat de Romanian Tenis Premium în anul 2020. Piteşteanul l-a învins în finala turneului RTP 1000 Open, în două seturi, pe Tiberiu Purdea.

Claudiu Băluţă a confirmat statutul de principal favorit al turneului RTP 1000 Open 2020 unde a jucat direct în turul doi contra lui Badea Lucian Răzvan, scor 4-1, 4-0. În optimi l-a învins pe Vlad Ghimpu cu scorul de 4-0, 4-3, în timp ce în sferturi de finală l-a eliminat pe Vlad Cristian Smighelschi, scor 4-3, 4-0. În semifinale l-a învins pe Silviu Matei, în două seturi, scor 4-2, 4-3, iar în finală l-a învins pe Tiberiu Purdea cu scorul de 6-1, 6-2.

Graţie acestei victorii, Claudiu Băluţă a primit 1000 de puncte RTP, care-l urcă în premieră pe primul loc în clasamentul RTP. De azi, Claudiu Băluţă este noul lider al RTP cu un total de 3250 de puncte RTP. Pe lângă cele 1000 de puncte RTP, Claudiu Băluţă a mai primit şi un premiu în valoare de 500 lei, un voucher de reducere de la RTP, un ruxac Lamonza şi trofeul turneului RTP 1000 Open 2020.

Este cel de-al patrulea trofeu câştigat de Claudiu Băluţă în cadrul circuitului RTP.  Primul său trofeu  a fost câştigat pe 27 octombrie 2018, la Bucureşti, RTP CRISTAL CUP, turneu de categorie RTP 250. Pe 21 iulie 2019 a cucerit turneul RTP 500 GOLD CUP iar pe 27 octombrie 2019, Claudiu Băluţă a cucerit în premieră la Turneul Campionilor RTP.

Claudiu Băluţă devine astfel şi primul jucător calificat la Turneul Campionilor RTP din luna noiembrie 2020.

Tiberiu Purdea a reuşit duminică, un parcurs aproape perfect, bifând prima sa finală în circuitul RTP. În primul tur l-a eliminat în două seturi, pe Cristian Tudor, scor 6-1, 6-0, în turul doi s-a impus cu 4-0, 4-0 în faţa lui Nicolae Orbişor, în timp ce în optimi de finală l-a învins cu ceva emoţii pe favoritul numărul cinci, Mădălin Mocanu, scor 4-3, 1-4, 4-1. În sferturi l-a eliminat pe Doru Băloi, favoritul numărul doi al turneului, scor 4-1, 3-4, 4-1, iar în semifinale l-a eliminat în două seturi pe Ştefan Popescu, scor 4-0, 4-0. Meciul în plus jucat în primul tur, oboseala şi emoţiile primei finale, şi-au spus cuvântul în finala cu Băluţă care a beneficiat de un tur liber şi de un tablou mai accesibil. În ciurda scorului, 1-6, 2-6, finala a fost mult mai strânsă, în special în primul set unde Tiberiu Purdea a ratat patru mingi de re-break. Graţie acestei performanţe, Tiberiu Purdea urcă în premieră pe locul 9 în clasamentul RTP. Pe lângă cele 700 de puncte RTP primite pentru finala, Tiberiu a primit de la RTP şi un premiu în valoare de 350 lei, un voucher de reducere de la RTP în valoare de 50 lei, un set băuturi colecţie aniversară Brâncoveanu, de la Alexandrion şi trofeul finalistului turneului RTP 1000 Open 2020.

52 de jucători au participat la turneul RTP 1000 Open 2020, dintre care 15 au debutat în premier în cadrul circuitului Romanian Tenis Premium.

Arbitrii turneului RTP 1000 Open au fost: Luchian Cincu, Ciprian Iulian Morariu, Gabriel Stancu, Florin Cristea, Adrian Vătăşescu, Cristian Ivanenco, Dragoş Moisi, Cristian Mario Stănciulescu şi Răzvan Dinicoiu.