Claudia Ștef, locul doi la 3000 m marș în cadrul reuniunii de la Moscova

Atleta româncă,  Claudia Ştef a ocupat duminică locul 2 în cadrul probei de 3000 metri marș, la concursul internaţional de la Moscova.

Claudia Ștef a terminat proba de 3000 de metri în 12 minute 27 de secunde și 50 sutimi, fiind devansată de Anisia Kirdiapkina din Rusia, care a temrinat proba în 11 minute, 44 secunde și 10 sutimi. Pe locul 3 clasându-se o altă mărşăluitoare din Rusia, care a terminat proba atletică în 12 minute și 28 de secunde.

În cadrul reuniunii atletice de la Moscova s-au stabilit și performanțe la înălțime, unde rusul Andrei Silnov, campion olimpic în 2008, a reuşit 2,36 m, cea mai bună performanţă mondială.

Și Aleksandr Menkov, a stabilit în proba de lungime, un rezultat fantastic de 8,24 m. În timp ce americanca Lolo Jones, a câştigat proba de 60 m garduri cu 7″89/100, cu 5 sutimi de secundă mai bine decât precedenta performanţă a anului, care aparţinea compatrioatei ei Kristi Castlin.