CFR Cluj, învinsă de Inter Milan în Europa Leauge cu scorul de 2-0

Campioana României, CFR Cluj, a fost învinsă joi seară de Inter Milano  în prima manşă a şaisprezecimilor de finală ale Europa League la fotbal.

inter - cfrLa fel ca și Steaua București, CFR Cluj a pierdut partida din deplasare cu Inter, la scor de 2-0, și își poate lua gândul de la calificarea în optimile de finală ale Europa League.

Omul meciului pentru Inter a fost columbianul Rodrigo Palacio, care a marcat ambele goluri. Primul în minutul 20 iar al doilea în minutul 86.

Și asta în condițiile în care CFR a controlat jocul în prima parte a întâlnirii. În timp ce  Inter Milano care a preferat să cedeze iniţiativa şi să acţioneze pe contre foarte rapide.

Inter l-a pierdut din primele minute pe Milito, care s-a autoaccidentat, dar şi-a creat totuşi primele ocazii de gol.

Cambiasso a greşit ultima pasă (17), pentru noul intrat Palacio, după care Kovacic a şutat pe centrul porţii lui Felgueiras, fără probleme pentru portughez (19).

Inter a deschis scorul în minutul 20, când Sepsi a greşit o minge, Guarin a interceptat şi l-a lansat pe conaţionalul său Palacio, iar acesta a marcat: 1-0.

Peste doar două minute, CFR a ratat egalarea: Maah a trecut milimetric pe lângă mingea centrată de Camora.

Inter a mai avut trei situaţii bune de gol în prima repriză, dar Felgueiras a avut intervenţii bune în faţa lui Palacio (36) şi Cassano (44), iar şutul lui Kovacic a ocolit ţinta (45+3).

Prima parte s-a încheiat cu o ocazie mare de gol a clujenilor, dar portarul Handanovic a respins mingea expediată din lovitură liberă de Rada (45+4).

Şi CFR a pierdut un jucător în prima repriză, pe francezul Godemeche, accidentat fost Pereira, fostul echipier al ardelenilor.

CFR nu a riscat nici după pauză, chiar dacă Inter a jucat economicos şi nu a forţat, încercând să aibă o posesie mai mare.

Inter a fost aproape de gol prin Cassano (64) şi Palacio (65), dar de fiecare dată Ivo Pinto a blocat salvator.

Campioana României a încercat, fără succes, să pună în pericol poarta lui Inter, care a dat lovitura din nou pe contraatac, prin acelaşi Palacio în minutul 86.

CFR încasează astfel două goluri care vor atârna foarte greu în returul de pe Cluj Arena din 21 februarie, unde se va decide echipa calificată în optimile Europa League.