CFR Cluj a terminat la egalitate partida cu Galatasaray de la Istanbul

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1 partida cu Galatasaray din Grupele Champions League.

Campioana României la fotbal, CFR Cluj a fost la un pas de a pleca din Istanbul cu toate cele trei puncte puse în joc.

Pe un teren care semăna mai mult cu o mlaștină în care să cultivi orez, clujenii lui Andone au reușit să deschidă scorul 19.  Când reluarea lui Pantelis Kapetanos a fost deviată în propria poartă de Dany Nounkeu.

Turcii aur eușit egalarea pe stadionul Ali Sami Yen, în minutul 77 prin golul marcat de Burak Ylmaz. Acesta a marcat cu capul, din şase metri, din centrarea de pe partea stângă a spaniolului Riera.

Însă, turcii puteau învinge dacă în minutul 35 Felipe Melo fructifica lovitura de la 11 metri acordată de arbitru după un henţ în careu, făcut de Sepsi.
Ținând cont de ploaia torențială care a făcut praf gazonul și de faptul că din minutul 35, CFR a evoluat în 10 jucători, rezultatul este unul extem de important care o menține pe campioana României în cursa pentru calificarea în primăvara europeană.
CFR Cluj pleacă ne învinsă de la Istanbul și se menține pe locul doi în Grupa H cu 4 puncte.
Următorul meci pe care îl va juca CFR Cluj va fi returul cu Galatasaray, programat pe 7 noiembrie și găzduit de Cluj Arena.