Cătălina Ponor a câștigat medalia de argint la sol la Olimpiada din Londra

Gimnasta Cătălina Ponor, a câștigat marți medalia de argint în finala olimpică de la sol.

După nedreptatea de la bârnă, Cătălina Ponor a fost furată de arbitre și în finala de la sol.

Deși a avut cea mai curată execuție din tot concursul arbitrele i-au dat doar 9, cu o sutime mai puțin decât americancei Alexandra Raisman, care i-a furat bronzul la bârnă.

La afișarea notei, publicul din North Greenwich Arena a început să huiduie în cord decizia arbitrelor, nemulțumiți de nota acordată Cătălinei Ponor.

Americanca a avut un exercițiu plin de ezitări fără spectaculozitate însă arbitrele au fost părtinitoare și i-au dat o notă nemeritată care i-a adus aurul.

Sandra Izbașa, campioana olimpică la sol de la Beijing a evoluat ultima în finală însă la ultima linie acrobatică a căzut la aterizare și s-a clasat în final pe locul 8 cu doar 13.333. Din nefericire, sandra Izbașa a încheiat concursul olimpic de gimnastică de la Londra, în genunchi.

Aurul îi revine pe nedrept americancei Alexandra Raisman, argintul Cătălinei Ponor și bronzul rusoaicei Alya Mustafina.