Carol Eduard a adus încă o medalie pentru România la Jocurile Paralimpice

Carol-Eduard Novak a cucerit  miercuri o nouă medalie la Jocurile Paralimpice de la Londra.

Ciclistul român, Carol-Eduard Novak  scrie istorie la Jocurile Paralimpice de la Londra. După ce pe 1 septemrbie a adus prima medalie de aur, din istorie, pentru România la Jocurile Paralimpice de la Londra, azi Novak a mai adus și un argint.

Astăzi a câștigat argintul în proba de contratimp individual C4, terminând cursa în 33 minute, 06 secunde și 93 sutimi.

Aurul i-a revenit cehului Jiri Jezek (32:59.92), pe care românul îl învisese în proba de urmărire velodrom, de sâmbătă.

Carol-Eduard Novak, sâmbătă 1 septembrie, a câștigat aurul în proba de ciclism de la Jocurile Paralimpice din Londra.

Eduard Novak, fost patinator de viteză, dar are un laba unui picior amputată, în urma unui accident de circulaţie cu 16 ani în urmă, şi-a adjudecat titlul de campion paralimpic la categoria C4.