Carlos Alcaraz e noul lider mondial după ce a cucerit US OPEN

Carlos Alcaraz este de azi, noul lider ATP, grație câștigării turneului US OPEN. Ibericul l-a învins în finală pe norvegianul Casper Ruud.

Carlos Alcaraz și-a adjudecat primul titlu de Grand Slam din carieră, după trei orei și 20 minute de joc cu norvegianul de 23 de ani. Finala de la US OPEN s-a încheiat în patru seturi, scor 6-4, 2-6, 7-6 (1), 6-3.

Cele 2000 de puncte ATP cucerite la US OPEN, îl urcă în premiere pe iberic pe primul loc ATP. Alcaraz devine astfel la 19 ani, cel mai tânăr lider din istoria tenisului masculin.

“Este ceva la care visam din copilărie, să fiu numărul unu în lume, să fiu campion la un Grand Slam. Am muncit foarte mult pentru asta”, a declarat sportivul la final.

Casper Ruud urcă în premieră pe locul doi mondial după a doua sa finală de Grand Slam din carieră.

Alcaraz a obţinut 51 de victorii în circuit în acest an, cu cinci mai multe decât Stefanos Tsitsipas, care ocupă locul doi într-un astfel de clasament.

Carlos Alcaraz a primit un cec în valoare de 2,6 milioane de dolari iar Casper Ruud a primit un cec de 1,3 milioane de dolari.