Bronz pentru Alina Dumitru la Grand Prix-ul de judo de la Amsterdam

Românca Alina Dumitru a câştigat, sâmbătă, medalia de bronz a categoriei 48 de kilograme la Grand Prix-ul de judo de la Amsterdam.

La Grand Prix-ul de judo de la  Amsterdam, dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, au participat cinci sportivi români. În prima zi a competiției, doar Alina Dumitru a reușit să câștige o emdalie de bronz.

Alina Dumitru a luat startul în grupa A, trecând pe rând de sportiva din Armenia, Gayane Arutiunyan, şi de portugheza Ana Hormigo.

În semifinale, Alina a fost învinsă de olandeza Birgit Ende, încheind participarea cu medalia de bronz.

La categoria 52 de kilograme, Andreea Chiţu a fost eliminată din primul tur al grupei A de Maria Garcia (Republica Dominicană), în timp ce Corina Căprioriu a pierdut în turul secund al categoriei 57 de kilograme, grupa A, în faţa chinezoaicei Hui Wang.

La masculin, categoria 66 de kilograme, Dan Fâşie a pierdut în turul trei al grupei A, în faţa rusului Kamal Khan-Magomedov.

Daniel Brata, va evolua duminică, la categoria minus 100 de kilograme.