Aur și bronz pentru România la Campionatul Mondial de Canotaj pentru Tineret U23 din Cehia

Canotorii români au obținut două medalii la Campionatul Mondial de Tineret U23, desfășurat în perioada 7-11 iulie 2021 la Racice (Republica Cehă).

Echipajul feminin de patru plus unu rame (BW4+), compus din Surupaceanu Adriana, Morosan Ioana-Madalina, Constantin Lorena, Timoc Iuliana și Petreanu-Victoria Stefania, a câștigat medalia de aur, impunându-se în fața echipajelor din Germania și Italia.

Echipajul de patru rame feminin (BW4-), format din Turcanu Alice-Elena, Baletchi Alina-Maria, Popa Andreea, Juncanariu Dumitrita, a câștigat medalia de bronz, urcând pe podium alături de echipele din Marea Britanie și Statele Unite ale Amercii.

În finalele ce s-au desfășurat sâmbătă și duminică, alți sportivi au reușit clasări pe locurile 4, 5 și 6. Echipajul de dublu vâsle feminin (BW2x), compus din Ungureanu Alexandra și Druga Cristina a terminat cursa pe locul 4, în vreme ce la dublu rame masculin (BM2-), Mandrila Andrei și Danciu Alexandru-Laurențiu au ocupat locul 5.

Locul 6 pentru echipajul de patru vâsle feminin (BW4x), format din Cires Patricia, Ciotau Emanuela-Ioana, Morosanu Andrada-Maria și Huc Georgiana-Simona, dar și pentru echipajul de 8+1 feminin (BW8+), compus din Acsinte Ioana-Irina, Rosu Larisa-Elena, Vilceanu Estera-Costina-Beatrice, Bogdan Larisa-Andreea, Bucu Amalia, Podaru Cosmina-Maria, Lungu Manuela-Gabriela, Dinulescu Raluca-Georgiana și Petreanu Victoria-Stefania.

Federația Română de Canotaj are cea mai numeroasă delegație la Tokyo 2020: 9 echipaje și 36 de sportivi, o performanță unică în istoria participării olimpice a canotajului românesc după introducerea Regatelor de Calificare, în 1996.