Argentina a învins Australia și se califică în sferturi la Mondiale. Messi a bifat meciul cu numărul 1000

Argentina este a doua țară care obține calificarea în sferturile de finală la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar. Lionel Messi a marcat primul gol pentru Argentina în meciul cu numărul 1000 din carieră pentru talentatul fotbalist.

Argentina s-a impus cu 2-1 în fața Australiei în a doua optime de finală disputată la Mondialul din Qatar.

Lionel Messi a marcat primul gol al partidei în minutul 35, iar Alvarez a marcat pentru 2-0 în minutul 57 și totul părea că este o formalitate pentru accederea în sfertui. Numai că argentinenii s-au relaxat iar australienii au profitat.

În mintul 77, Australia a marcat prin AUTOGOOOL! Enzo Fernandez înscrie în propria poartă! În minuutl 90+6, Garang Kuol şutează bine pe poartă, dar goalkeeperul argentinian a slavat în ultima secundă, golul egalizator care ar fi împins partida în prelungiri.

Sfertul de finală dintre Țările de Jos și Argentina este programat pe 9 decembrie, de la ora 21:00, pe arena „Lusail Iconic”