Anglia, calificare dramatică în finala EURO 2020 după un penalty controversat

Anglia s-a calificat miercuri seară, în prima finală a unui campionat european de fotbal.Englezii s-au calificat cu ajutorul danezilor care au marcat două goluri, unul din ele în proprie poartă.

Anglia merge în finala Euro 2020 după ce a beneficiat de un penalty controversat.

Danemarca a deschis scorul în minutul 30 prin golul marcat de Mikkel Damsgaard. Danezul a marcat un şut superb din lovitură liberă de la 25 de metri. A fost primul gol încasat de Anglia la EURO 2020.

Înă după doar nouă minute, scorul a devenit egal, 1-1 după ce Simon Kjaer a comis un autogol la centrarea lui Bukayo Saka.

După cele 90 de minute de joc regulamentar, scorul a rămas egal, 1-1, astfel că s-a ajuns la reprizele de prelungiri. În prima repriză de prelungiri, în minutul 103, Joakim Maehle i-a pus piedică unui adversar și arbitrul acordă penalty! Lovitura de la 11 metri a fost confirmată de VAR însă mulţi spun că nu a fost defapt penalty.

Schmeichel a respins lovitura de la 11 metri, însă tot Kane a punctat pentru 2-1.

Anglia va juca duminică, 11 iulie 2021, pe teren propriu, pe stadionul Wmbley din Londra, finala Euro 2020 contra Italiei.