Andrei Munteanu a cucerit pentru a doua oară în carieră, turneul de tenis RTP 500

Andrei Munteanu a deveniti duminică, cel de-al patrulea campion RTP din anul 2020. Jucătorul din Brăila câştigă astfel pentru a doua oară în carieră, un turneu de categorie RTP 500, rezervat jucătorilor amatori de tenis de nivel avansat.
La opt luni distanţă de când a devenit în premieră campion RTP, Andrei Munteanu a reuşit să câştige din nou un turneu RTP 500. Pe 20 octomrbie 2019 a câştigat ultimul turneu RTP 500 din circuit, iar azi, a cucerit primul turneu RTP 500 din anul 2020.

În primul tur, Andrei Munteanu s-a impus în două seturi în faţa lui Ionuţ Perţache, scor, 6-2, 6-1. În optimi, brăileanu l-a eliminat pe Valentin Mitrică, scor 4-1, 4-0, iar în sferturi de finală s-a impus în faţa lui Bălan Cristian, scor 4-0, 4-1. După care, în semifinală l-a eliminat pe foavoritul numărul doi al turneului RTP 500, Adrian Căruceriu, scor 4-0, 4-2. În finală, Andrei Munteanu l-a învins pe Florin Boboc de la Piteşti, debutant în circuitul RTP, scor 4-2, 3-4, 10-9. Andrei Munteanu a fost recompensat de RTP cu un premiu în valoare de 200 lei, un voucher de reducere în valoare de 50 lei, o sticlă de bere Ursus, 500 puncte RTP şi trofeul turneului RTP 500 Bucureşti CUP 2020. Graţie acestei victorii, Andrei Munteanu urcă pe locul 13 RTP şi se califică la Turneul Campionilor RTP din luna noiembrie 2020. De la 1 iulie 2020, Andrei Munteanu va avansa la nivelul Premium în cadrul circuitului RTP.

Florin Boboc, debutant în circuitul RTP a reuşit să ajungă în finală, după ce în primul tur l-a eliminat pe favoritul numărul şase, Ilea Ioan Gabriel, scor 6-2, 6-5. În optimi l-a învins pe Radu Trandafir, scor 4-0, 4-2, iar în sferturi de finală s-a impus în două seturi, scor 4-3, 4-0 în faţa lui Dumitru Chirilă. În semifinale, Florin Boboc l-a învins pe Andrei Dragoş Adrian, scor 4-3, 4-1. În finală, după ce a pierdut cu 2-4 primul set, a izbutit să se impună cu 4-3 în setul doi şi să împingă soarta finalei în setul decisiv unde a condus cu 9-8. A urmat la serviciu şi la 9-9 a făcut dublă greşeală şi a pierdut finala cu 9-10. RTP l-a recompensat pe Florin Boboc cu 200 lei, un voucher de 40 lei, o sticlă de bere Ursus, 350 lei, pluis trofeul finalistului turneului RTP 500 Bucureşti CUP 2020.

Finala RTP 500 Bucureşti CUP 2020 a fost transmisă video live pe pagina de facebook a Romanian Tenis Premium. La turneu au participat 27 de jucători, dintre care doi au fost debutanţi în circuitul RTP, Ivănuş Răzvan de la Călăraşi şi Florin Boboc de la Piteşti.

Arbitrii turneului RTP 500 Bucureşti CUP 2020 au fost Luchian Cincu, Florin Cristea, Mario Stănciulescu, Adrian Vătăşescu şi Bogdan Iorga. În timp ce Sebastian Popescu a fost Supervisor şi Arbitru Principal RTP.