Ana Bogdan, victorie fabuloasă în Dubai. A cucerit turneul ITF de 100.000 de dolari

Ana Bogdan a cucerit sâmbătă, în Dubai, Emiratele Arabe Unite, turneul de tenis ITF, dotat cu premii în valoare de 100.000 de dolari.

Pentru Ana Bogdan sezonul competiţional nu s-a încheiat. Românca aflată în prezent pe locul 121 mondial, s-a impus sâmbătă, 14 decembrie, în fața sportivei de 17 ani, ucraineanca Daria Snigur, locul 328 mondial.

Ana Bogdan a câștigat primul set după 34 de minute de joc cu scorul de 6-1, iar setul secund a durat 28 de minute deşi s-a încheiat cu scorul de 6-2.

De luni, Ana Bogdan urcă pe locul 105 mondial, fiind foarte aproape să reintre în Top 100 şi să acceadă direct pe tabloul principal de la Australian Open.