Ana Bogdan, eliminare dramatică în sferturi de finală la turneul de tenis de la Istanbul

Ana Bogdan a fost învinsă vineri seară, în sefturi de finală la Istanbul, de rusoaica Veronika Kudermetova, cap de serie numărul trei a turneului.

Ana Bogdan a început în forţă partida, reuşind să câştige primul set cu 6-2, însă jocul româncei s-a tăiat înexplicabil în următoarele două seturi pe care le-a pierdut cu 3-6, 3-6.

Ana Bogdan s-a înclinat în faţa favoritei numărul trei a turneului de tenis, după două ore şi şase minute.

Românca se impusese toate cele trei dueluri anterioare cu Kudermetova, în 2014, la Namangan (Uzbekistan), cu 6-3, 3-6, 6-2, în optimi, în 2017, în optimi la Hua Hin (Thailanda, 125.000 dolari), cu 6-3, 6-1, şi anul anul trecut, în Fed Cup, la Cluj-Napoca, scor 6-3, 6-7 (5), 6-1.

Ana Bogdan va primi un cec de 5.800 dolari şi 60 de puncte WTA pentru accederea în sferturi de finală la Istanbul.