Ana Bogdan a părăsit în lacrimi terenul de tenis, după înfrângerea suferită în faţa Anastasiei Sevastova

Ana Bogdan a pierdut în mod dramatic, partida jucat că principala favorită de la BRD Bucharest Open 2019. Letona s-a impus cu greu, după un meci maraton care a durat mai bine de trei ore.

Ana Bogdan a câştigat primul set cu 7-5, în faţa Anastasiei Sevastova apoi a cedat în tie-break setul doi, scor 6-7(6-8), iar în setul trei, deşi a condus cu 2-0, a pierdut cu 5-7.

Problemele de sănătate avute la mâna dreaptă, au împiedicat-o pe româncă să bifeze un mare succes în faţa letonie, locul 12 mondial.

“Deci, e carne vie. Nu pot să joc cu dreapta, lovesc cum pot, încerc să nu mă gândesc că mă doare de mor”, a spus Ana, antrenorului său, la un on court coacing.

În optimi de finală, deţinătoarea trofeului va juca cu românca Patricia Ţig.