Alexandra Cadanțu a ratat calificarea în finala turneului de la Katowice

Alexandra Cadanțu a ratat sâmbătă seară, calificarea în finala probei de simplu din cadrul turneului de la Katowice din Polonia, dotat cu premii totale în valoare de 235.000 de dolari.

alexandra cadantu

Alexandra Cadanțu a fost eliminată în semifinale de cehoaica Petra Kvitova, locul 8 WTA și principala favorită a turneului de la Katowice.

După un parcurs foarte bun, Cadanțu a jucat slab în semifinală, ratând astfel calificarea în ultimul act.

Dacă în primul set, nu a reușit să câștige niciun game, în setul doi, Alexandra Cadanțu a reușit să revină miraculos de la 4-0, câștigând patru puncte consecutive și egalând la 4-4.

La scorul de 4-3 pentru cehoaică, Cadanțu a reușit să facă al doilea re-brake, și a egalat scorul la 4-4.

Din păcate românca și-a pierdut propriul serviciu iar Petra Kvitova a făcut 5-4, a urmat la serviciu și s-a impus cu 6-4, în setul doi, calificându-se astfel în finală.

După o oră, 20 de minute și 29 de secunde de joc, Cadanțu a fost învinsă de cehoaică cu scorul de 0-6, 4-6.

Pentru calificarea în semifinală, Alexandra Cadanțu va încasa un cec în valoare de 10,725 de dolari și 130 puncte WTA, puncte care o vor readuce în top 100 mondial.