Adrian Ungur și Marius Copil vor juca finala turneului de tenis de la Arad

Finală sută la sută românească la BRD ATP Challenger Arad 2013. Adrian Ungur l-a învins sâmbătă pe ibericul Pere Riba și s-a calificat în finala de duminică.

ungur si copilPentru prima dată în istoria turneului challenger de la Arad, doi români vor juca finala de simplu.

Adrian Ungur a reușit să îl învingă sâmbătă, în trei seturi, pe ibericul Pere Riba.

Românul a început catastrofal semifinala, pierzând primul set cu 1-6. A reușit să revină în meci și l-a câștigat pe al doilea cu 6-3, iar în decisiv s-a impus cu 7-5.

Adrian Ungur a reușit să facă brake în setul trei, la scorul de 5-5, preluând pentru prima dată conducerea în setul decisiv cu 6-5. A urmat la servicu, pe care l-a câștigat cu 40-0, și astfel s-a calificat în finala de duminică. Unde va da piept cu arădeanul Marius Copil, favoritul gazdelor.

Pentru accederea în finală, Adrian Ungur și-a asigurat 48 de puncte ATP și 2500 de euro. Iar dacă va câștiga finala va primi 4300 euro și 80 de puncte ATP.