Adrian Moroşan, succes neaşteptat la RTP. A câştigat turneul de tenis RTP 500

Adrian Moroşan a câştigat duminică, 23 mai, la Club Sportiv Galaxy din Bucureşti, turneul RTP 500 EXTRA CUP 2021, după ce l-a învins în finală pe George Stănescu. Este cel de-al treilea turneul RTP din carieră pentru Adrian Moroşan. Turneul a reunit la start 24 de jucători.

Adrian Morşan, locul 93 RTP, a reuşit să producă marea surpriză la turneul RTP 500 din 23 mai. Venit special de la Râmnicu Vîlcea pentru a participa la turneul RTP 500 de la Bucureşti, Adrian Moroşan a avut un meci infernal în primul tur cu Liviu Stoicof, cel care a câştigat turneul RTP 250 pe 25 aprilie 2021. Moroşan a pierdut primul set cu 1-4, apoi în mod miracuos s-a impus la limită cu 4-3 în setul doi. În setul decisiv, a revenit de la 0-2 şi minge de 0-3 pentru Stoicof, reuşind să se impună cu 4-2. În optimi, Adrian Moroşan l-a eliminat pe favoritul trei al turneului, Cristian Bălan, scor 4-3, 3-4, 10-5, iar în sferturi l-a învins pe Florin Mirea, scor 0-4, 4-0, 10-2. În semifinale l-a învins pe favoritul şapte al turneului, Ionuţ Adrian Oancea, scor 4-0, 4-2, iar în finală l-a învins pe George Stănescu, scor 4-2, 4-1. Adrian Moroşan a fost recompensat de RTP cu un premiu în valoare de 270 lei, trofeul turneului RTP 500, personalizat şi furnizat de Compania Leonte Cupe şi Trofee, o sticlă de vin de la Crama Oprişor şi celebra cuite cu 24 perechi de şosete oferită de Laboratorul de şosete. În plus, Adrian Moroşan a primit şi 500 de puncte RTP şi este calificat la Turneul Campionilor RTP.

Adrian Moroşan a debutat în circuitul Romanian Tenis Premium la turneul RTP 50 din 15 aprilie 2018 desfăşurat la Bucureşti. Primul său titlu RTP l-a cucerit pe 26 mai 2018 la turneul RTP 50 desfăşurat la Vitality Tenis Club din Bucureşti. Pe 13 octombrie 20218, Adrian Moroşan a câştigat al doilea turneul RTP din carieră ,RTP 100 – RTP SILVER CUP, învingându-l în finală pe Răzvan Orlando Negru. Pe 10 noiembrie 2018, Adrian Moroşan a jucat semifinala Turneului Campionilor RTP, fiind învins de Sebastian Radu Popa.

George Stănescu a avut un parcurs mult mai uşor până în finală, faţă de Adrian Moroşan. În primul tur s-a impus rapid în faţa lui Nicolae Orbişor, scor 4-1, 4-0, în optimi l-a învins pe favoritul numărul doi al turneului Iulian Vlad Ciucă, scor 4-2, 4-1. În sferturi de finală a trecut de Ionuţ Cătălin Badea, scor 4-1, 4-1 iar în semifinale l-a învins pe Mircea Trocaru, cap de serie numărul 4 al turneului, scor 4-1, 3-2, scor la care Trocaru a abandonat din modive medicale. În finală a dat peste un adversar redutabil, nereuşind să se impună în faţa lui Moroşan. George Stănescu a fost recompensat cu un premiu în valoare de 220 lei, trofeul finalistului, 350 puncte RTP şi o sticlă de vin de la Crama Oprişor.

Arbitrii turneului RTP 500 au fost: Adrian Vătăşescu, Mario Cristian Stănciulescu, Florin Angelo Cristea şi Iulian Ciucă.