Șoc la CM de Atletism. Isinbaieva învinsă după 7 ani

Nicio zi fără surprize de proporții la Mondialele de Atletism în aer liber de la Daegu. Mulipla campioană olimpică, mondială și europeană la înălțime, Elena Isinbaieva a fost învinsă în finală de o arhinecunoscută, brazilianca Fabiana Murer.

isinbaievaÎn cea de-a patra zi de întreceri, 3 din cele 6 titluri acordate marți, au fost cucerite de out-sideri: Kirani James, din Grenada (19 ani neîmpliniţi), la 400 m, brazilianca Fabiana Murer, la prăjină, Iulia Zaripova, din Rusia, la 3.000 m obstacole.

Surpriza zilei a venit însă de la finala probei de înălțime fete. Brazilianca Fabiana Murer, a câștigat titlul mondial cu 4,85 m, în vreme ce rusoaica Elena Isinbaieva, s-a situat abia pe locul 6. Medalia de argint a fost obţinută de germana Martina Strutz, cu 4,80 m, nou record naţional, în vreme ce Svetlana Feofanova a luat bronzul, cu o săritură de 4,75 m.

La 400 m, Kirani James, din Grenada, s-a impus în 44″60/100, și a reușit să îl depășească exact pe linia de sosire pe marele favorit LaShawn Merritt (44″63/100), campion mondial şi olimpic. Belgianul Kevin Borlee şi-a adjudecat bronzul, în 44″90/100. Fratele geamăn al lui Kevin, Jonathan Borlee, a venit al 5-lea, în 45″07/100.

La disc, rezultat normal: aur, germanul Robert Harting, care şi-a confirmat titlul de acum 2 ani, de la Berlin, cu 68,97 m, în faţa estonianului Gerd Kanter, campionul olimpic en-titre, acum cu doar 66,95 m, în timp ce Ehsan Hadadi (66,08 m) a oferit prima medalie, de bronz, Iranului în istoria Mondialelor de atletism.

Kenyanul David Rudisha, din tribul războinic Masai, şi-a adjudecat de o manieră entuziasmantă proba de 800 m, în care, de altfel, deţine şi recordul mondial, conducând cursa din start în sosire. În aceste condiţii, fără schimbări la trenă, timpul lui Rudisha poate fi considerat excepţional – 1’43″91/100. Locul 2 şi medalia de argint au revenit sudanezului Abubaker Kaki (1’44″41/100), care l-a întrecut în ultimii 2 metri pe rusul Iuri Borzakovski – 1’44″49/100, în cele din urmă satisfăcut că încheie al patrulea campionat mondial pe podium.

Tatiana Cernova, a devenit campioană mondială  la heptatlon iar britanica Jessica Ennis a luat argintul. Bronzul a fost câştigat de germana Jennifer Oeser.

Mâine, la ora locală 9.00(ora 3.00 în România) se va disputa cursa feminină de 20 km marş, la care participă şi reprezentanta României, Claudia Ştef.