21 de filme își dispută Premiile Gopo 2017 la Gala din 21 martie de la Teatrul Național

loading...

Pe 21 martie, la Teatrul Național, 21 de filme își vor împărți trofeele cinematografiei românești în cadrul cele de-a 11-a Gale a Premiilor Gopo, organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei și Babel Communications.

premiile gopo„Sieranevada” și „Câini” intră în cursă pentru 13 trofee Gopo, cele două lungmetraje fiind nominalizate la categorii precum: „Cel mai bun film”, „Cea mai bună regie”, „Cel mai bun scenariu”, „Cea mai bună imagine” sau „Cel mai bun actor în rol principal”.

O situație inedită este înregistrată la categoria „Cea mai bună actriță în rol secundar” unde lupta se va da între patru actrițe din lungmetrajul „Sieranevada” – Tatiana Iekel, Cătălina Moga, Ana Ciontea, Judith State – și Viorica Geantă Chelbea nominalizată pentru rolul din „Miracolul din Tekir” (regia Ruxandra Zenide).

La categoria „cel mai bun regizor” au fost nominalizați: Cristian Mungiu („Bacalaureat”), Adrian Sitaru („Ilegitim”), Cristi Puiu („Sieranevada”), Bogdan Mirică („Câini”) și Radu Jude („Inimi cicatrizate”).

Mimi Brănescu („Sieranevada”), Adrian Titieni („Bacalaureat”), Bogdan Dumitrache („Dublu”), Gheorghe Visu („Câini”) și András Hatházi („Orizont”) sunt cei cinci nominalizați care își pot adjudeca trofeul Gopo pentru „Cel mai bun actor principal”.

Nominalizările la Premiile Gopo din acest an au fost stabilite de un juriu format din 11 profesioniști din domeniu: Gabriel Achim (regizor), Oana Iancu (producător), Doru Ana (actor), Raluca Mănescu (scenarist), Tudor Mircea (operator), Nita Chivulescu (monteur), și criticii de film: Dana Duma, Ileana Bîrsan, Andrei Șendrea, Dragoș Marin și Doru Pop.

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ):

„Bacalaureat”, producător Cristian Mungiu (Mobra Films), regia Cristian Mungiu

„Câini”, producător Marcela Ursu (42KM Film), regia Bogdan Mirică

„Două lozuri”, producător Dragoș Bucur (Actoriedefilm.ro), regia Paul Negoescu

„Inimi Cicatrizate”, producător Ada Solomon (Hi Film Productions), regia Radu Jude

„Sieranevada”, producător Anca Puiu (Mandragora), regia Cristi Puiu

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ):

Cristian Mungiu pentru filmul „Bacalaureat”

Bogdan Mirică pentru filmul „Câini”

Adrian Sitaru pentru filmul „Ilegitim”

Radu Jude pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Cristi Puiu pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE):

Adrian Titieni pentru rolul Romeo din filmul „Bacalaureat”

Gheorghe Visu pentru rolul Hogaş din filmul „Câini”

Bogdan Dumitrache pentru rolul George din filmul „Dublu”

András Hatházi pentru rolul Lucian din filmul „Orizont”

Mimi Brănescu pentru rolul Lary din filmul „Sieranevada”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE):

Medeea Marinescu pentru rolul Monica din filmul „03.Bypass”

Maria Drăguş pentru rolul Eliza din filmul „Bacalaureat”

Alina Grigore pentru rolul Sasha din filmul „Ilegitim”

Rodica Lazăr pentru rolul Andra din filmul „Orizont”

Dana Dogaru pentru rolul Nuşa din filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE):

Petre Ciubotaru pentru rolul Viceprimar Bulai din filmul „Bacalaureat”

Vlad Ivanov pentru rolul Samir din filmul „Câini”

Adrian Titieni pentru rolul Victor din filmul „Ilegitim”

Șerban Pavlu pentru rolul Doctorul Ceafalan din filmul „Inimi cicatrizate”

Sorin Medeleni pentru rolul Tony din filmul „Sieranevada”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE):

Judith State pentru rolul Sandra din filmul „Sieranevada”

Ana Ciontea pentru rolul Tanti Ofelia din filmul „Sieranevada”

Tatiana Iekel pentru rolul Tanti Evelina din filmul „Sieranevada”

Cătălina Moga pentru rolul Laura din filmul „Sieranevada”

Viorica Geantă Chelbea pentru rolul Mătăsica din filmul „Miracolul din Tekir”

CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICŢIUNE):

Cristian Mungiu pentru filmul „Bacalaureat”

Bogdan Mirică pentru filmul „Câini”

Paul Negoescu pentru filmul „Două lozuri”

Radu Jude pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Cristi Puiu pentru filmul „Sieranevada”

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ):

Andrei Butică pentru filmul „Câini”

Pătru Păunescu pentru filmul „Dublu”

Marius Panduru pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Oleg Mutu pentru filmul „Orizont”

Barbu Bălăşoiu pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ):

Mircea Olteanu pentru filmul „Bacalaureat”

Roxana Szel pentru filmul „Câini”

Mircea Olteanu, Theo Lichtenberger pentru filmul „Ilegitim”

Cătălin Cristuţiu pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Letiţia Ştefănescu, Ciprian Cimpoi pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ):

Constantin Fleancu, Mircea Olteanu, Olivier Do Huu pentru filmul „Bacalaureat”

Sam Cohen, Sebastian Ysemlze, Hervé Buirette pentru filmul „Câini”

Ioan Filip, Dan Ştefan Rucăreanu pentru filmul „Ilegitim”

Dana Bunescu, Cristinel Şirli pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Jean Paul Bernard, Filip Mureşan, Christophe Vintrignier pentru filmul „Sieranevada”

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ):

Mircea Florian pentru filmul „03.Bypass”

Codrin Lazăr, Sorin Romanescu pentru filmul „Câini”

Jean Paul Wall pentru filmul „Dincolo de calea ferată”

Flora Pop, Alin Zăbrăuţeanu pentru filmul „Două lozuri”

Cristian Lolea pentru filmul „Orizont”

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICŢIUNE):

Vali Ighigheanu pentru filmul „Afacerea Est”

Simona Pădureţu pentru filmul „Bacalaureat”

Augustina Stanciu pentru filmul „Câini”

Cristian Niculescu pentru filmul „Inimi cicatrizate”

Cristina Barbu pentru filmul „Sieranevada”

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICŢIUNE):

Elena Stozanova pentru filmul „Câini”

Mălina Ionescu pentru filmul „Două lozuri”

Dana Păpăruz pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Carmen Cristea pentru filmul „Miracolul din Tekir”

Maria Pitea, Doina Răducuț pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICŢIUNE):

Nicoleta Toader, Andreea Dardea pentru filmul „#Selfie 69”

Gabriela Creţan pentru filmul „Câini”

Gina Dan, Ada Radu pentru filmul „Două lozuri”

Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Stefanija Roso, Mojca Gorogranc pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ):

„Câini” (regia Bogdan Mirică)

„Discordia” (regia Ion Indolean)

„Dublu” (regia Catrinel Dănăiață)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR:

„Camera obscură”, producător Liviu Mărghidan (Scharf Film), regia Gheorghe Preda

„Doar o răsuflare”, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Hanka Kastelicova, Alina David, Andra Radu (Manifest Film, HBO Europe), regia Monica Lăzurean-Gorgan

„Imagini din vis”, producători: Claudiu Mitcu, Sorin Luca, Monica Lăzurean-Gorgan (Wearebasca), regia Sorin Luca

„În căutarea tatălui pierdut”, producător Tudor Giurgiu (Libra Film), regia Ionuț Teianu

„Varză, cartofi şi alţi demoni”, producători: Alexandru Iordăchescu, Șerban Georgescu, Heino Deckert (Kolectiv Film, Elefant Film, Ma.ja.de Filmproduktion), regia Șerban Georgescu

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ:

„4:15 PM Sfârşitul lumii”, producători Adina Sădeanu, Cătălin Rotaru (Axis Media Production, Flama Booking) regia Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga

„Mă cheamă Costin”, producători Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fița (Wearebasca), regia Radu Potcoavă

„Ninel”, producători Ada Solomon, Călin Peter Netzer (Parada Film), regia Constantin Popescu

„Pipa, sexul şi omleta”, producător Carla Fotea (UNATC “I.L.Caragiale” Bucureşti), regia Ana-Maria Comănescu

„Proiecţionistul”, producător Anda Ionescu (CitiZenit, Alien Film), regia Norbert Fodor

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ:

Matei Lucaci-Grunberg pentru regia scurtmetrajului „Oase pentru Otto”

Anamaria Antoci pentru producţia filmului „Ilegitim”

Carla Fotea pentru producţia scurtmetrajului „Pipa, sexul şi omleta”

Ilinca Hărnuţ pentru rolul din „Inimi cicatrizate”

Lucian Teodor Rus pentru rolul din „Inimi cicatrizate”

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN:

„Fiul lui Saul”/„Saul Fia” (regia László Nemes), Distribuitor: Transilvania Film

„Toni Erdmann” /„Toni Erdmann” (regia Maren Ade), Distribuitor: microFilm

„Mlaştina” /„La Isla Minima” (regia Alberto Rodríguez), Distribuitor: Transilvania Film

„Despre oameni şi oi” /„Rams” (regia Grímur Hákonarson), Distribuitor: Transilvania Film

„Un porumbel cugetând pe o ramură” / „A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence” (regia Roy Andersson), Distribuitor: Clorofilm

356 0
loading...
No Comment

Lasă un comentariu

*

*