Românii, fără medalii la Vancouver

loading...

Românii nu au obţinut nicio medalie la Olimpiada de Iarnă din acest an, găzduită de Canada, la Vancouver, însă rezultatele sunt mai bune decât la ediţiile precedente la care au participat.

HKN-TORCH-RELAYPrima şi singura medalie românească la Jocurile de Iarnă a fost bronzul câştigat în anul 1968, la Grenoble, când  echipa de bob-2 s-a clasat pe locul trei.

Comparativ cu Torino, însă, performanţele românilor s-au îmbunătăţit, sportivii noştri bifând un loc 10 (ştafeta feminină de biatlon) şi două locuri 11 (bob-2 şi biatlonista Eva Tofalvi), faţă de 2 locuri 14, cele mai bune clasări în Italia.

Cu cea mai mare delegaţie din istorie – 29 de sportivi, 15 antrenori şi 5 oficial, echipa noastră a reuşit şi 7 clasări în primele 20 de poziţii.

Astfel, Eva Tofalvi s-a clasat pe 14 la sprint şi pe 19 la proba de urmărire (pursuit), iar echipele de bob-2 feminin şi bob-4 masculin au obţinut locul 15.

Totodată, sănierii de la dublu au reuşit clasarea pe locurile 17 şi 20, iar echipa de sprint la schi fond, pe 16. Maria Mazilu a ieşit tot în primele 20 de sportive, ajungând pe poziţia 19.

Iată rezultatele complete ale sportivilor români la Vancouver:

BIATLON
Eva Tofalvi
locul 10 (ştafetă, 4×6 km)
locul  11 (15 km individual)
locul 14 ( 7,5 km sprint)
locul 19 (10 km, urmărire)
locul 24 (12,5 km start în bloc)

Mihaela Purdea
locul 10 (ştafetă, 4×6 km)
locul 39 (7,5 km sprint)
locul 41 (15 km individual)
locul 49 (10 km, urmărire)

Dana Plotogea

locul 10 (ştafetă, 4×6 km)

locul 49 (7,5 km sprint )

locul 52 (10 km, urmărire)
locul 81 (15 km individual)

Alexandra Stoian
locul 85 (7,5 km sprint )

Reka Ferencz
locul 10 (ştafetă, 4×6 km)
locul 74 (15 km individual)

SCHI FOND
Monika Gyorgy
locul 43 (10 km liber)
locul 44 (sprint clasic)
locul 47 (30 km start în bloc)
locul 55 (15 km urmărire)

Paul Pepene
locul 16  (ştafetă, sprint)
locul 29  (30 km pursuit)
locul 37 (15 km liber)

Petrică Hogiu
locul 16  (ştafetă, sprint)
locul 57 (15 km liber)
nu a terminat cursa (30 km pursuit)

PATINAJ ARTISTIC
Zoltan Kelemen locul 29 (nu a prins programul liber)

BOB
Nicolae Istrate Ionuţ Andrei, Florin Cezar Crăciun, Ioan Danuţ Dovalciuc
locul 15 (4 persoane)

Nicolae Istrate, Florin Cezar Crăciun
locul 11 (2 persoane)

Carmen Radenovic, Alina Vera Savin
locul 15 (2 persoane)

SANIE
Valentin Creţu
locul 31 (individual)

Cosmin Chetroiu, Ionut Ţăran
locul 17 (dublu)

Paul Ifrim,  Andrei Anghel
locul 20 (dublu)

Raluca Strămăturaru
locul 21(individual)

Mihaela Chiraş
abandon (individual)

Violeta Strămăturaru
nu a mai participat (individual)

SHORT TRACK
Katalin Kristo
locul 33 (1500 m)

SKELETON
Maria Marinela Mazilu
locul 19 (individual)

SCHI ALPIN
Edit Miklos
nu a terminat cursa (coborîre)

Ioan-Gabriel Nan
locul 54 (slalom uriaş)
nu a terminat cursa (slalom)

Dragoş Staicu
nu a terminat cursa (coborîre)

SCHI FREESTYLE
Ruxandra Nedelcu
locul 33 (schi cross)

297 0
loading...
No Comment

Lasă un comentariu

*

*