Bucureștenii au ieșit să protesteze și sâmbătă în Piața Universității, deși afară era ger năpraznic.
Aproximativ 250 de persaone s-au adunat sâmbătă seară în cea de a șaisprezecea zi de proteste neîntrerupte în Piața Universității.
Nici cele minus 12 grade Celsius și nici mocirla de pe trotuar nu i-a împiedicat pe oameni să strige ”Jos Băsescu”, ”Demisia”, ””Afară, cu javra din țară!”.
Protestatarilor li s-au alăturat și un grup format din circa 70 de persoane care se opun proiectului minier Roșia Montană.
Întreg grupul de protestatari anti-Roșia montană Gold Corporațion s-au înfășurat într-o pânză imensă. Împreună strigau ”Roșia Montană nu e de pomană!”.
Au fluturat steaguri cu însemnele Roșia Montană, steagul României cât și o pancartă cu chipul lui Băsescu, dar auri, pe care scria „Lingoule”.
Proteste au avut loc azi și la Timișoara, Bărila, Sibiu, Arad, Cluj, Brașov, Iași și Constanța.
2 comentarii | 138 vizualizari
Doamne saracii … m-as fi dus si eu dar e prea frig . Oricum TOATA STIMA pentru acestia !
Lozincile se scandeaza si online pe “lozinci (punct) ro”. Intra si tu, citeste-le, sau trimite lozinci noi!