Breaking news

Protest la Ministerul Educației al personalului nedidactic din învățământ

loading...
0 4

Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret“ a organizat pe 17 decembrie 2014, începând cu ora 11.00, un miting în fața Ministerului Educației Naționale. La protest au luat parte angajați ai corpului nedidactic din învățământ, sătui de salariile extrem de mici.

miting personal nedidactic - ministerul educatieiProtestatarii au venit în fața sediului Ministerului Educației cu instrumente de curățenie, mături, mop, pulverizator pentru curățat geamuri, dar și cu un brad în care au agățat fluturașii de salarii. Unul dintre protestatari a venit îmbrăcat în moș crăciun.

Acțiunea a fost urmată de un marș până în fața Ministerului Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice. Prin aceast demers, FSE „Spiru Haret“ dorește să tragă un semnal de alarmă referitor la situația dezastruoasă în care se află personalul nedidactic din unitățile de învățământ. „De cele mai multe ori lumea uită că în unitățile de învățământ, pe lângă cadrele didactice si didactice auxiliare, mai există și personal nedidactic. Fără ajutorul acestora din urmă, activitatea nu s-ar putea desfășura. La ora actuală, această categorie de personal trăiește la limita de sărăciei“, a declarat Marius Nistor, președinte FSE „Spiru Haret“.

Personalul nedidactic din învățământul preuniversitar este în continuare, contrar tuturor promisiunilor din ultima vreme, într-o situație dezastruoasă din punct de vedere al volumului de muncă și al salarizării și se confruntă cu:

 • prestarea, în mod constant, de activități peste norma de muncă legală și/sau neprevăzute în fișa postului, nefiind recompensat în niciun fel pentru acestea (situație interzisă nu doar de legislația din România, ci și de normele europene),
 • aplatizarea grilei de salarizare (astfel încât, practic, nu mai există diferențe între personalul nedidactic cu vechime mică și cel cu vechime mai mare în învățământ),
 • neacordarea sporurilor specifice pentru condiții de muncă.

Pentru a veni în sprijinul acestei categorii de personal, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” solicită Guvernului și Parlamentului ca, în regim de urgență, să decidă:

 1. instituirea unor dispoziții derogatorii astfel încât ca personalul nedidactic din învățământ să poată beneficia de sporul pentru munca prestată peste durata normală a timpului de lucru și în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale şi în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează, în cadrul schimbului normal de lucru;
 2. modificarea grilei de salarizare pentru personalul nedidactic, astfel încât sporul de vechime să nu mai fie inclus în salariul de încadrare (pentru a se elimina aplatizarea grilei și a exista o diferență între personalul nedidactic cu vechime mică și cel cu vechime mai mare în învățământ – s-a ajuns în prezent în situația aberantă în care o îngrijitoare cu 15-20 de ani vechime are același salariu cu o îngrijitoare debutantă, acesta fiind salariul minim brut pe țară garantat în plată);
 3. aprobarea Regulamentului privind acordarea sporurilor pentru condiții periculoase sau vătămătoare personalului din sistemul de învățământ, în sensul celor propuse de Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” (inclusiv: spor de 12 % pentru personal care lucrează în locuri de muncă aflate sub acţiunea câmpurilor electromagnetice de radiofrecvenţă produse de emiţători de radiodifuziune, televiziune, emiţători pentru comunicaţii, staţie de radiolocaţie, instalaţii de curenţi de înaltă frecvenţă, staţiile de radio de US şi UUS, radioreleele în unde metrice, decimetrice, centimetrice, radiogoniometrele şi staţiile de bruiaj, pentru personalul nedidactic din unitățile de învățământ special și din învățământul de masă care școlarizează copii cu cerințe educaționale speciale; spor de 10% pentru personalul care lucrează la curăţire canale, grupuri sanitare, personalul care desfășoară activitate în spălătorie-călcătorie; etc.);
 4. acordarea unor drepturi specifice (salariale sau de altă natură).

În condițiile în care nu se vor lua aceste măsuri, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” avertizează Guvernul că riscă să pericliteze buna desfășurare a activității în unitățile de învățământ, deoarece din ce în ce mai mulți angajați preferă să părăsească sistemul educațional.

Protestatarii au trimis și o scrisoare deschisă noului Ministru al Educației, Sorin Câmpeanu.

Domnule Ministru,

Personalul nedidactic din învățământul preuniversitar este în continuare, contrar tuturor promisiunilor din ultima vreme, într-o situație dezastruoasă din punct de vedere al volumului de muncă și al salarizării și se confruntă cu:

 • prestarea, în mod constant, de activități peste norma de muncă legală și/sau neprevăzute în fișa postului, nefiind recompensat în niciun fel pentru acestea (situație interzisă nu doar de legislația din România, ci și de normele europene),
 • aplatizarea grilei de salarizare (astfel încât, practic, nu mai există diferențe între personalul nedidactic cu vechime mică și cel cu vechime mai mare în învățământ),
 • neacordarea sporurilor specifice pentru condiții de muncă.

Pentru a veni în sprijinul acestei categorii de personal, în ultimii ani, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” a întreprins numeroase demersuri pentru:

 1. instituirea unor dispoziții derogatorii astfel încât ca personalul nedidactic din învățământ să poată beneficia de sporul pentru munca prestată peste durata normală a timpului de lucru și în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale şi în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează, în cadrul schimbului normal de lucru;
 2. modificarea grilei de salarizare pentru personalul nedidactic, astfel încât sporul de vechime să nu mai fie inclus în salariul de încadrare (pentru a se elimina aplatizarea grilei și a exista o diferență între personalul nedidactic cu vechime mică și cel cu vechime mai mare în învățământ – s-a ajuns în prezent în situația aberantă în care o îngrijitoare cu 15-20 de ani vechime are același salariu cu o îngrijitoare debutantă, acesta fiind salariul minim brut pe țară garantat în plată);
 3. aprobarea Regulamentului privind acordarea sporurilor pentru condiții periculoase sau vătămătoare personalului din sistemul de învățământ, în sensul celor propuse de Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” (inclusiv: spor de 12 % pentru personal care lucrează în locuri de muncă aflate sub acţiunea câmpurilor electromagnetice de radiofrecvenţă produse de emiţători de radiodifuziune, televiziune, emiţători pentru comunicaţii, staţie de radiolocaţie, instalaţii de curenţi de înaltă frecvenţă, staţiile de radio de US şi UUS, radioreleele în unde metrice, decimetrice, centimetrice, radiogoniometrele şi staţiile de bruiaj, pentru personalul nedidactic din unitățile de învățământ special și din învățământul de masă care școlarizează copii cu cerințe educaționale speciale; spor de 10% pentru personalul care lucrează la curăţire canale, grupuri sanitare, personalul care desfășoară activitate în spălătorie-călcătorie; etc.);
 4. acordarea unor drepturi specifice (salariale sau de altă natură).

Cu toate promisiunile venite din partea factorilor cu putere de decizie (de exemplu M.M.F.P.S.P.V), din păcate, nici până în acest moment nu s-a dat curs solicitărilor legitime ale noastre și ale membrilor noștri de sindicat.

Mai mult, constatăm că în proiectul Ordonanței de urgență a  Guvernului privind salarizarea personalului din sectorul bugetar în anul 2015 există din nou prevederi care vatămă interesele membrilor noștri de sindicat – personal nedidactic: amânarea pentru a patra oară a termenului de aprobare prin hotărâre de Guvern a Regulamentului privind acordarea sporurilor pentru condiții de muncă, interdicția de a plăti munca suplimentară, interdicția de acordare a premiilor și ajutoarelor etc.

            Nu trebuie, deci, să ne mire faptul că personalul nedidactic din unitățile de învățământ (în special de nivel preșcolar), nemulțumit de condițiile de muncă și de salarizare, dar și de nerespectarea promisiunilor făcute de actuala guvernare, amenință cu ieșirea din sistem.

            În aceste condiții, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” vă solicită să întreprindeți, în regim de urgență, demersurile necesare în vederea modificării legislației în vigoare, astfel încât membrii noștri de sindicat – personal nedidactic să beneficieze de drepturile de care sunt lipsiți, în mod abuziv, începând cu anul 2010.

loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata