Militar cu apucături dictatoriale?!

Ministerul Apărării susține că militarul Alexandru Gheorghe ar fi cerut desființarea Parlamentului.

La cinci zile de la participarea locotenentului Alexandru Gheorghe la protestul de la Piața Universității din București, Ministerul Apărării dă un comunicat de presă în care îl acuză pe militar că ar dori instaurarea Monarhiei Constituționale, dizolvarea Parlamentului și preluarea conducerii țării de către Armată.

Locotenentul Gheorghe Alexandru a solicitat ca, potrivit regulamentelor militare, această problematică să fie considerată un raport, să fie înaintată ierarhic conducerii Statului Major General şi să i se răspundă până la data de 26 ianuarie, ora 16.00.

Dintre aşa-zisele “soluţii” prezentate de locotenentul Gheorghe Alexandru şi făcute publice de către acesta, sub forma unor declaraţii susţinute în faţa reprezentanţilor mass media, în data de 26 ianuarie, amintim:

1. Dizolvarea sau desfiinţarea Parlamentului;
2. Invocarea stării de urgenţă în ţară;
3. Conducerea ţării şi administrarea statului român de către Armată; locotenentul Gheorghe Alexandru să facă parte din Consiliul Militar care, în viziunea sa, ar urma să gestioneze destinele ţării, iar ofiţerului să îi revină 50% din puterea de decizie;
4. Aducerea regelui ca şef al statului şi instaurarea monarhiei constituţionale; Monarhia constituţională este o soluţie, având Armata ca garant al democraţiei şi suveranităţii, potrivit Constituţiei”, se precizează în comunicatul de presă al Ministerul Apărării Naționale.

Vineri seară, locotenentul Alexandru Gheorghe a intrat prin telefon, în direct la emisiunea ”Vorbe grele” de la Antena 3 și a negat faptul că ar fi solicitat așa ceva Comandantului unității.

Am aflat de acest comunicat de presă al Ministerului Apărării de la presă. Sunt consternat de faptul că nu am fost anunțat în mod oficial de existența acestui comunicat de presă care mă viza pe mine. În legătură cu cele prezentate în comunicatul de presă transmis de MApN, bănuiesc că toate lucrurile de acolo pot fi dovedite cu documente de minister. După cum vedeți, s-au interpretat în fel și chip declarațiile mele și au fost scoase din context. Nu am pus pe hârtie aceste lucruri”, a declarat locotenentul Alexandru Gheorghe la Antena 3.

Din toate cele patru puncte enunțate în comunicatul de presă al MApN, Alexandru Gheorghe a recunoscut doar partea cu prleuarea conducerii țării de către Armată, timp de o lună, timp în care să se organizeze alegeri democratice libere.

Tot în emisiunea ”Vorbe grele” de vineri seară de la Antena 3, purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării l-a acuzat pe locotenent că minte.

Domnul locotenent minte fățiș aici, se contrazice în declarații și în declarațiile pe care le-a făcut în seara asta în emisiune. Domnul locotenent a exprimat opinii anticonstituționale”, a declarat Tiberul Frățilă, purtătorul de cuvând al Ministerului Apărării.

Ca urmare a declarațiilor făcute de locotenent în fața mass-media, Alexandru Gheorghe va fi judecat de un Consiliu al ofițerilor.

În urma acţiunilor ofiţerului din data de 23 ianuarie a.c., în conformitate cu art. 55 din “R.G.-3, Regulamentul disciplinei militare”, comandantul Flotilei 71 Aeriană din Câmpia Turzii a ordonat, la data de 25 ianuarie 2012, constituirea Consiliului de judecată al ofiţerilor şi judecarea locotenentului Gheorghe Alexandru, în temeiul prevederilor art. 35 din Legea nr. 80/1995 şi ale art. 9 alin. (1) şi art. 11 din “R.G.-8, Regulamentul consiliilor de judecată”. La aceeaşi dată, ofiţerul a refuzat să ia la cunoştinţă, prin semnătură, de conţinutul ordinului comandantului unităţii prin care este trimis în faţa Consiliului de judecată, deşi acesta i-a fost citit şi prezentat spre semnare. Toate acţiunile şi declaraţiile făcute de ofiţer se vor constitui ca elemente ale procesului de evaluare.Hotărârea Consiliului de judecată al ofiţerilor din Flotila 71 Aeriană Câmpia Turzii va fi făcută publică, după pronunţarea acesteia”, se mai arată în comunicatul de presă al Ministerului Apărării.

După apariția în Piața Univeristății pe 23 ianaurie, alături de protestatari, Alexandru Gheorghe a fost simpatizat și apreciat pentru gestul său de foarte mulți români care au creeat mai multe conturi pe  Facebook pentru susținerea acestuia și i-au transmis sute de mesaje de felicitare și încurajare.

 

2 comentarii  


Citeste si...

2 Comments »

  1. Sanda

    D-lor nu sunteti deloc seriosi cu asa un presedinte cinic, cu asa mamaligi de ministri care nu au alt scop decat propriul buzunar, v-ati gasit sa faceti dreptate acum. Cand Elena Basescu facea parada modei in hainele armatei nimeni nu s-a sesizat, ba dimpotriva ploua pe la voi, cu galeata nici n-ati observat-o.Acum sa nu spuneti nimanui ca aceia care-l vor judeca pe acest tanar naiv si sincer,vor fi impartiali, pentru ca nu-i veti lasa voi sa fie. Ganditi-va doar la momentul cand veti fi trasi la raspundere pentru asta.Lumea este in strada, oare credeti ca veti avea sansa sa-i mai mintiti pe oameni?

    comment-bottom
  2. Liviu

    HEY !!! CE INSEAMNA ASTA CE E CU STIREA ASTA ?? SINGURII CU APUCATURI DICTATORIALE SUNT ANIMALUL DE bASESCU SI CLICA LUI BLESTEMATA DE HANDICAPATI !!! LASA-L PE ALEXANDRU IN PACE , EU AM TOATA STIMA SI TOT RESPECTUL PENTRU EL !!! MAI RAR UN OM CA EL ! DACA AM FI TOTI CA EL NU AR FI AJUNS TARA IN CACATUL IN CARE ESTE !!!

    comment-bottom

Leave a comment

*


Statistici web
meditatii matematica web hosting fii reporter exclusivNEWS