Începând din această iarnă, proprietarii de autoturisme vor fi obligaţi să îşi doteze maşinile cu anvelope de iarnă.
Ordonanţa care prevede obligativitatea dotării maşinilor cu anvelope de iarnă a fost votată, marţi, de către Camera Deputaţilor. În favoarea odonanţei au votat cu 153 de deputaţi iar 123 s-au opus “împotrivă” şi un deputat s-a abţinut.
Cei care vor fi prinşi în trafic fără anvelope de iarnă vor rămâne fără talonul auto şi vor plăti o amendă cuprinsă între 2.500 şi 4.000 de lei.
În caz de accident, la sancţionarea cu amendă se adaugă o sumă dedicată reparării drumurilor şi despăgubirilor pentru pagubele produse. De asemenea, conform definiţiei prevăzute de reglementare, cauciucurile “all-seasons” sunt acceptate ca fiind anvelope de iarnă.
Obligativitatea echipării autovehiculelor cu anvelope de iarnă se impune începând cu data de 1 noiembrie a fiecărui an până la 1 martie.
0 comentarii | 557 vizualizari