Peste 90.000 de români, înzăpeziți

Peste 90.000 de oameni din 78 de localități sunt izolați în continuare din cauza ninsorilor.

Zeci de mii de români sunt în continuare izolați de troienele de zăpezi și așteaptă ca autoritățile să îi salveze. Situația este dramatică în mai multe localități din țară unde zăpada atinge și patru metri, izolând complet toate căile de acces. Oamenii nu mai au cu ce să se hrănească nu mai au apă, îngheață de frig și nu mai au nici curent electric.

Pentru limitarea efectelor fenomenelor meteorologice, Ministerul Administraţiei şi Internelor acţionează cu aproximativ 4.000 de lucrători, în caz de nevoie numărul acestor putând fi suplimentat cu alţi 13.000.

Secretarul de stat pentru Relaţia cu Instituţiile Prefectului, Mihai Capră, a declarat că, în funcţie de solicitări, va fi analizată posibilitatea alocării de fonduri către autorităţile locale .

Am solicitat încă de ieri prefecţilor să se consulte cu preşedinţii Consiliilor judeţene şi să ne înainteze solicitări privind alocarea din Fondul de Intervenţie la dispoziţia Guvernului pentru acţiunea de deszăpezire. Deja am primit aceste solicitări, iar astăzi în cadrul Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă vor fi dezbătute, urmând ca în următoarea şedinţă de Guvern să fie aprobată alocarea acestor sume”, a explicat secretarul de stat Mihai Capră.

Potrivit situaţiei prezentate, numărul localităţilor izolate a scăzut la 78, faţă de 154 existente ieri. Iar în 53 de localități se înregistrează probelme în alimentarea cu energie electrică.

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Gabriel Berca, a dispus astăzi, ca  efective de jandarmi şi lucrători ai I.S.U. Prahova să se deplaseze în judeţul Buzău, pentru suplimentarea forţelor aflate în misiuni de intervenţie şi salvare a populaţiei din zonele afectate.

Elicopterele din cadrul Unităţilor Speciale de Aviaţie din Bucureşti şi Iaşi acţionează, cu prioritate, pentru misiuni de salvare, în zonele afectate din judeţele Vrancea şi Buzău.

Premierul Mihai Răzvan Ungureanu va pleca, sâmbătă, spre judeţele Buzău şi Vrancea cu ministrul Apărării Naţionale şi cel al Administraţiei şi Internelor, pentru a verifica situaţia din zonele calamitate

0 comentarii   | 267 vizualizari


Citeste si...

No Comments »

Leave a comment

*


Statistici web
meditatii matematica web hosting fii reporter exclusivNEWS