Real Madrid eliminată din Champions League

ronaldo-real madridCea mai mare surpriză din acest sezon de Uefa Champions League a produs-o în această seară formația franceză Olempique Lyon după egalul obținut în meciul contra celor de la Real Madrid. Se împlinesc șase ani de când Realul s-a calificat ultima oară în sferturile Champions League! De atunci, Juventus, Arsenal, Bayern, Roma și Liverpool au lăsat-o pe Real în afara competiției.

Peste 80.000 de fani au asistat în această seară pe stadionul Santiago Bernabeu la un nou eșec al galaxiei de vedete al celor de la Real Madrid. Echipa spaniolă a început perfect meciul înscriind în minutul 6 al primei reprize după o execuție de exceptie a lui Cristiano Ronaldo. Real Madrid a dominat copios prima repriză ratând încă două mari ocazii prin Higuain, nereușind să fructifice multe din fazele periculoase pe care și le-a creat.

Repriza secundă a început mai bine pentru Olempique Lyon, francezii reușind să mute jocul în jumătatea de teren a celor de la Real Madrid. Antrenorul lui Lyon, Claude Puel, a făcut două schimbări inspirate la începutul celei de-a doua reprize, iar acestea s-au concretizat prin reușita bosniacului Pjanic din minutul 75. Spaniolii s-au chinuit în timpul rămas să mai înscrie însă nu au fost deloc periculoși, vedetele Realului fiind fluierate de întregul stadion.

Finala Uefa Champions League se va disputa în acest an pe stadionul Santiago Bernabeu, stadionul celor de la Real Madrid. Madrilenii se arătau foarte încrezători înaintea meciului că vor câștiga această ediție de Champions League la ei acasă, pe propriul stadion, susținuti de un public numeros.

În celălalt meci disputat în aceasta seară, Manchester United a reușit o victorie categorică împotriva celor de la AC Milan, scor 4-0, după un meci disputat într-o singură direcție, apărarea italienilor fiind punctul lor cel mai slab. Wayne Rooney a reușit o dublă pentru Manchester în minutele 12 și 46. Atat în prima cât și în cea de-a doua repriză diavolii milanezi au avut foarte puține faze de atac, cel mai insistent fiind Inzaghi, acesta fiind surprins în off-side în acest meci de 4 ori. În repriza secundă Park și Fletcher au dus scorul la 4-0 pentru Manchester care se califică în sferturile de finală ale competitiei.

Pentru AC Milan a evoluat și David Beckam, acesta fiind primul meci împotriva echipei la care a cunoscut consacrarea, Manchester United. Englezii nu l-au uitat pe Becks și l-au așteptat la aeroport cu zeci de fotografii, tricouri cu el și cereri de autografe. “Să o înving pe Manchester e un lucru mare. Eu aș fi vrut să rămân toată cariera la United, dar unele lucruri nu se întâmplă așa cum îți dorești. Ferguson a fost ca un tată pentru mine, înseamnă mult că ne vom revedea”, a spus Beckham la conferința de presă.