Ioan Mircea Pașcu, ales vicepreședinte al Parlamentului European

loading...

România are un vicepreşedinte în Parlamentul European. Europarlamentarul Ioan Mircea Pașcu a fost ales miercuri, în funcţia de vicepreședinte al Parlamentului European.

mircea pascuIoan Mircea Pașcu, născut 17 februarie 1949, în municipiul Satu Mare, este singurul român ales vicepreşedinte în noua configuraţie a Parlamentului European.

A fost o zi lungă, cu negocieri între grupurile politice, lucrurile s-au terminat cu bine. Am primit sprijinul întregii delegații române, indiferent de culoarea politică. Iată că România are un vicepreședinte” a spus Ioan Mircea Pașcu la Antena 3.

Absolvent al Facultății de Comerț, secția Comerț Exterior, Academia de Studii Economice București (1971). Doctor în Științe politice, Institutul de Științe Politice și Studiere a Problemei Naționale (1980).

Cercetător științific principal gr. III la Institutul de Științe Politice și Studiere a Problemei Naționale (1971-1986); lector la Academia de Studii Politice și Sociale (1986-1989); profesor și decan al secției de Relații Internaționale, Școala Națională de Studii Politice și Administrative (1990); cercetător științific principal gr.I la Institutul Român de Studii Internaționale (din 1993); profesor universitar (1992-2000). Din 2004 este șeful catedrei de Relații Internaționale a Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative.

Membru FSN (1989-1992), apoi al PDSR din 1996, vicepreședinte din 17 ianuarie 1997, funcție pe care a deținut-o și de la 16 iunie 2001, momentul formării PSD în urma fuziunii fuziunii PDSR cu PSDR, și până în 2006.

A fost consilier prezidențial, directorul Direcției de politică externă din cadrul Departamentului de analiză politică al Președinției României (1 iul. 1990-31 sept. 1992).

Secretar de stat pentru politica de apărare și relații internaționale în cadrul Ministerului Apărării Naționale (1993-1996).

A fost ministru al Apărării Naționale în perioada 28 decembrie 2000 — 28 decembrie 2004.

Din 2005 până în decembrie 2006, a fost observator în Parlamentul European, în cadrul Grupului Socialiștilor Europeni. De la 1 ianuarie 2007 membru cu drepturi depline în PE. Din 14 iulie 2009 este membru al Grupului Alianței Progresiste a Socialiștilor și Democraților din Parlamentul European. Este vicepreședinte al Delegației pentru relațiile cu Adunarea Parlamentară a NATO și al Comisiei pentru afaceri externe.

În 2014 a fost reales pentru un mandat în Parlamentul European.

Marţi, la Strasbourg, Antonio Tajani, candidatul Partidului Popular European, a fost ales noul preşedinte al Parlamentului European.

 

749 0
loading...
No Comment

Lasă un comentariu

*

*