Băsescu a declarat, vineri, la Bruxelles, că nu România a legalizat prostituţia şi drogurile.
Președintele României este făcut foc și pară pe Olanda pentru că blochează în continuare aderarea României la Spațiul Schengen. Vineri, la Bruxelles, Băsescu a declarat că nu țara noastră este cea care a legalizat prostituția și drogurile ci Olanda.
“Este un abuz al Olandei. România are Albiţa. Olanda are Rotterdam-ul. Da? Îmi pare rău, nu Albiţa e poarta de intrare a ţigărilor, a alcoolului, a drogurilor. Şi nu România, din neputinţă, a legalizat prostituţia, nu România, din neputinţă, a legalizat consumul de droguri“, a spus Băsescu.
Preşedintele a ţinut să sublinieze că România încă luptă împotriva prostituţiei şi a consumului de droguri, “aşa cum poate ea”.
Însă Băsescu dă dovadă de amnezie în privința drogurilor și a prostituției și s-a rățoit fără rost la Olanda.
Băsescu însuşi a patronat o comisie care a propus legalizarea consumului de droguri, iar fiica sa, EBA, chiar a susţinut prin viu grai liberalizarea consumului prafurilor care se trag pe nas. Mezinei prezidenţiale i se ralia şi preşedinta Camerei Deputaţilor, Roberta Alma Anastase.
Legalizarea prostituţiei a fost susţinută efectiv printr-un celebru proiect de lege promovat de un deputat PDL. În favoarea legalizării prostituţiei s-a pronunţat şi Sebastian Lăzăroiu: şi când îi era consilier lui Băsescu şi când a fost ministru al muncii. Mai mult, acceaşi comisie prezidenţială propunea şi legalizarea prostituţiei !
Preşedintele României, Traian Băsescu, şi-a arătat clemenţa faţă de traficanţii de droguri în urmă cu trei ani, când a graţiat doi infractori condamnaţi prin sentinţă definitivă pentru trafic de stupefiante, la pedeapsa de 11 ani de închisoare.
Şeful statului român i-a scandalizat pe majoritatea magistraţilor, pe 6 noiembrie 2006, când semna decretele prezidenţiale prin care i-a graţiat pe Popa Cristian Claudiu şi Mezea Radu Cristian, condamnaţi la pedeapsa cu închisoarea.
Declarațiile lui Băsescu nu au rămas fără ecou la Bruxelles. Mark Rutte, pemierul Olandei a declarat că este nemulţumit de eforturile anticorupţie ale României şi Bulgariei, afirmând că nu exclude posibilitatea ca Olanda să-şi menţină împotrivirea faţă de aderarea celor două ţări la Schengen.
“Nu exclud ca Olanda să spună din nou nu”, a susţinut Mark Rutte.
1 comentariu | 186 vizualizari
Eu atac dur la porcul de basescu – MORI JAVRA DRACULUI , CA TU AI LEGALIZAT HOTIA SI TOATE TIPURILE DE MAFIE IN ROMANIA , AI DISTRUS TARA ! MARSH LA KKT !!! ATAC-O PE MATA , DISPARI SUB PAMANT SI LASA-NE !