Victorie pentru Steaua în Cupa Cupelor

Echipa de handbal masculin Steaua București a învins echipa spaniolă Granollers, în manșa tur a semifinalei Cupei Cupelor, cu scorul de 32-28.

steauahandbalSteaua a început bine prima repriză, reușind deschiderea scorului în minutul 3, însă spaniloii au egalat în scrut timp. O primă repriză bună realizată de handbaliștii Stelei, care au dominat categoric jocul, reușitnd să conducă în permanență chiar și la 4 goluri diferență. În prima repriză Steaua a beneficiat și de 3 aruncări de la 7 metri, toate exectuate magnific de Marian Răpciugă. Susținuți frenetic de cei 5000 de spectatori prezenți în Sala Polivalentă din București, Steaua a intrat la pauză cu un avantaj  de 4 goluri, scor la pauză 14 -10. Debutul reprizei a doua îi găsește pe steliști în superioritate numerică ca urmare a eliminării unui spaniol în minutul 29 din prima repriză, avantaj de care Steaua a profitat și s-a distanțat la 5 goluri față de echipa spaniolă. Și în repriza a doua handbaliștii steliști au controlat  mai tot timpul jocul, cu mici pauze, în care oboseala s-a resimțit, spanilolii profitând de acest lucru fapt ce le-a permis să se apropie la două goluri de Steaua. Însă de fiecare dată, suporterii au fost alături de handbaliști și i-au încurajat în momentele dificlie, fapt ce i-a readus în joc. Spaniolii au terminat partida exact cum au început repriza a doua, adică în 5 jucători de câmp, în urma eliminării unui jucător în minutul 59. Avantaj de care steliștii au profitat și au refăcut diferența de 4 goluri. Scor final Steaua – Granollers 32-28, scor ce le dă speranțe handbaliștilor români la calificarea în finala Cupei Cupelor.