Victorie pentru Dinamo în Europa League

Echipa de fotbal Dinamo Bucureşti a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Olimpia Bălţi, din Republica Moldova, în prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Europa.

dinamoDinamo, clasată în sezonul trecut pe locul 6 în campionat, este prima echipă românească care a luat startul în noul sezon Europa League. Câinii roșii  nu au avut deloc o misiune uşoară. Moldovenii au stat bine în teren şi nu i-au lăsat pe “cîinii” lui Andone să muşte decât în minutul 41, când Pulhac a deschis scorul din colţul careului mic.
În repriza secundă lucrurile au părut să se complice pentru Dinamo, după ce Marius Niculae a primit direct cartonaşul roşu (58) pentru un fault dur asupra vedetei moldovenilor, Alexandru Cheltuială. Atacantul  Liviu Ganea a marcat al doilea gol pentru Dinamo  în minutul 83, când a marcat în poarta goală după ce a primit o pasă inteligentă de la Torje şi l-a driblat şi pe portarul Pascenko.

Partida retur este programată în data de 22 iulie, de la ora 20.45, la Bucureşti.