Victor Hănescu s-a calificat în sferturi de finală la challengerul de la Mersin

Victor Hănescu s-a calificat miercuri, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Mersin din Turcia, competiție dotată cu premii totale de 42.500 euro.

victor hanescuVictor Hănescu, locul 153 ATP și cap de serie numărul opt la Mersin, s-a impus miercuri, în turul doi, în fața slovacului Jozef Kovalik, locul 248 mondial.

Românul a avut nevoie de două ore și 3 minute de joc pentru a se impune în trei seturi în fața slovacului.

Hănescu a pierdut primul set cu 1-6, după care s-a impus cu 6-3 în setul doi și mai apoi în setul trei a reușit să câștige în tie-break cu 7-6(7-5).

Calificarea în sferturi de finală la simplu masculin la turneul de la Mersin îi asigură lui Victor Hănescu 1.245 euro și 15 puncte ATP.

În sferturi de finală, Hănescu va juca cu câștigătorul partidei disputate de turcul Marsel Ilhan (95 ATP) și rusul Aslan Karațev (165 ATP).

De luni, Victor Hănescu va evolua pe tabloul principal de simplu masculin de la BRD Țiriac Năstase Trophy, întrucât organizatorii i-au acordat un wild card.