Victor Hănescu s-a calificat în semifinalele turneului challenger de la Mouilleron Le Captif

Victor Hănescu s-a calificat vineri, în semifinalele turneului challenger de la Mouilleron Le Captif  din Franța, dotat cu premii de 64.000 de euro.

hanescuVictor Hănescu, locul 127 ATP, s-a impus vineri, în două seturi, în sferturile de finală ale challengerului de la Mouilleron Le Captif, în fața francezului Vincent Millot.

Victor Hănescu și-a adjudecat primul set cu scorul de 7-5, după 51 de minute de joc. Românul putea încheia mai rapid primul set, dacă la scorul de 5-4, nu ratat mingea de break.

În setul doi, la scorul de 4-3, Victor Hănescu a ratat o minge de break, iar la scorul de 5-4, românul a ratat o minge de meci. A trecut apoi din nou în avantaj și de astă dată a reușit să fructifice cea de-a doua minge de break cu care a închis partida.

Victor Hănescu și-a adjudecat victoria în sferturi de finală, după o oră și 30 de minute de joc, cu scorul de 7-5, 6-4.

În semifinale, Victor Hănescu va juca cu învingătorul sfertului de finală disputat de Borna Coric și Marsel Ilhan.

Calificarea în semifinale la  Mouilleron Le Captif îi asigură lui Victor Hănescu un cec în valoare de 3250 de euro și 35 puncte ATP.