Victor Hănescu, în turul doi al turneului de tenis de la Miami

0 3

Victor Hănescu s-a calificat miercuri în turul doi al probei de simplu din cadrul turneului Masters de la Miami, dotat cu premii totale în valoare de 4.330.625 dolari.

victor hanescu - turneu miami 2013Victor Hănescu l-a învins în runda inaugurală pe rusul Andrei Kuzneţov, în trei seturi, și s-a calificat în turul doi al turneului de simplu masculin de la Miami.

Românul a început cu stângul, meciul cu rusul, pierzând primul set cu 4-6. Însă a revenit spectaculos în setul doi pe care l-a câștigat cu 6-3, iar în setul decisiv când conducea cu 4-1, rusul a abandonat meciul.

După o oră și 30 de minute de joc, Victor Hănescu s-a impus în fața rusului, trei seturi, scor, 4-6, 6-3, 4-1.

Este pentru a treia oară când cei doi tenismeni se întâlnesc în meciuri oficiale. Prima dată s-au întâlnit în 2010 la Wimbledon iar a doua oară în 2011 la Casablanca. De fiecare dată, românul s-a impus în fața rusului.

În turul doi, Victor Hănescu va juca cu japonezul Kei Nishikori, favoritul numărul 13 al turneului de tenis de la Miami.

Pentru accederea în turul doi, Victor Hănescu și-a asigurat un cec în valoare de 13.660 dolari și 25 puncte ATP.

Pe tabloul principal al probei de simplu de la Miami se mai află și românul Marius Copil.