Usain Bolt a devenit la Moscova, campion mondial pentru a opta oară

Usain Bolt a câștigat duminică, în ultima zi a Mondialelor de Atletism de la Moscova, cel de-a optulea titlul de campion mondial. Jamaicanul reușind să egaleze performanțele americanilor Carl Lewis, Michael Johnson şi Allyson Felix.

usain boltUsain Bolt a fost vedeta Mondialelor de Atletism de la Moscova, unde jamaicanul a intrat în istorie, drept cel mai bun atlet din ultimii 20 de ani.

Bolt a câștigat cea de-a opta medalie în finala de ștafetă 4×100 m, unde a alergat în ultimul schimb.

Jamaica cu echipa formată din Carter, Bailey-Cole, Ashmeade, Bolt, a obținut aurul în finala de 4×100 de metri, cu 37 secunde și 36 sutimi, cel mai bun rezultat mondial al sezonului.

Pe locul 2 a sosit pe pistă echipa din SUA (dar cu o bâlbă la ultimul schimb, care ar putea aduce o contestaţie), în 37″66/100, iar pe 3 Marea Britanie – 37″80/100.

Cu cel de-al optulea titlu mondial, Usain Bolt a egalat recordul din toate timpurile, deţinut de acum împreună cu americanii Carl Lewis, Michael Johnson şi Allyson Felix.