Uruguay calificată în semifinale la Mondiale

Echipa națională de fotbal a statului Uruguay  s-a calificat  în semifinalele Cupei Mondiale pentru prima oară după 40 de ani, după ce în sferturi a învins  Ghana, după loviturile de departajare.

uruguayDe la agonie la extaz au trecut cele două echipe, vineri seara, în al cel de-al doilea sfert de finală al Cupei Mondiale. Ghana a deschis scorul printr-o execuție superbă a lui Muntari în prelungirile primei reprize, pentru ca Uruguayul să egaleze prin Forlan în partea secundă.

Dramatismul a atins cote maxime în ultimele secunde ale prelungirilor, când Suarez a respins mingea cu mâna de pe linia porții, fiind eliminat, iar Gyan de la ghanezi a trimis în transversală din lovitura de la 11 metri. În cele din urmă Uruguay s-a impus la penaltiuri, cu 4-2, eliminând din turneu frumoasa și curajoasa echipă a Ghanei.