U Craiova a învins Poli Iași

Oltenii au învins astăzi Poli Iași pe stadionul din Drobeta Turnu Severin cu scorul de 2 -1. U Craiova câștigă încă trei puncte care o ajută să se îndepărteze de cele 4 poziții retrogradabile din clasamentul Ligii I.

u-craiova-poli-iasiMeciul a început la ora 13,30 pe stadionul ”Municipal„ din Dr. Turnu Severin. Poli Iași a sosit la Severin fără antrenorul principal, Grigoraş care nu a făcut deplasarea pentru meciul cu oltenii, din cauza unor probleme de sănătate, fiind învoit de club până marţi. Este a doua victorie a Universității Craiova, din acest retur de campionat,  după cea cu FC Brașov, victorie care le dă speranțe juveților că se vor salva de la retrogradare și că vor rămâne pentru încă un an în Liga I. Primul gol al partidei a fost marcat de jucătorul Universității,  Iliev în minutul 63, replica moldovenilor a venit în minutul 85 cînd au reușit să egaleze prin golul marcat de Straton. Însă patru minute mai târziu, în minutul 89, Prepeliță a marcat golul victoriei pentru Universitatea Craiova care câștigă toate cele trei puncte puse în joc și privește optimistă la următorul meci din Liga I cu FC Rapid.