Tricolorii, la un pas de catastrofă pe Național Arena. România, egal cu Finlanda, în ultimul minut de joc

România a făcut un meci catastrofal, joi seară, pe Național Arena, și era cât pe ce să fie învinsă de Finlanda în preliminariile Euro 2016. Tricolorii au dezamăgit maxim suporterii, reușind să egaleze cu noroc, abia în ultimul minut de joc, scor 1-1.

romania - finlanda - euro 2016Tricolorii și-au dat din nou cu stângul în dreptul. În loc să obțină calificarea la Euro 2016 pe teren propriu în fața a 50,000 de spectatori, elevii lui Iordănescu au fost la un pas de o mare catastrofă, care echivala cu ratarea calificării la turneul final din Franța.

După o repriză modestă încheiată la egalitate, scor 0-0, România a fost condusă de Finlanda, din minutul 66, până în minutul 90+1.

Finlanda, care nu a învins niciodată România, în zece meciuri oficiale, a deschis scorul în minutul 67 prin Joel Pohjanpalo.

Cu mult noroc, în ultimul minut de joc, Ovidiu Hoban a marcat golul egalizator și a redat tricolorilor speranța de calificare la Euro 2016.

Jocul catastrofal de slab și haotic al tricolorilor, i-au determinat pe spectatorii de pe Național Arena să ceară în cor, demisia antrenorului Anghel Iordănescu.

Duminică,  România joacă ultimul meci din preliminariile Euro 2016, în deplasare cu Insulele Feroe.

Din Grupa F, Irlanda de Nord a obținut joi seară calificarea la Euro 2016, după ce s-a impus cu 3-1 în partida cu Grecia.

România ocupă în prezent locul doi în Grupa F cu 17 puncte, fiind urmată de Ungaria cu 16 puncte, Finlanda 11 puncte, Insulele Feroe – 6 puncte și Grecia cu 3 puncte.