Trei medalii de bronz au câștigat sportivii români la Mondialele de haltere pentru cadeţi

Sportivii români au cucerit trei medalii de bronz la Campionatele Mondiale de haltere pentru cadeţi, desfășurate în această săptămână la Taşkent  în Uzbekistan.

Monica Csengeri si Daniel Florin VizitiuHalterele au viitor în România. Lucru dovedit din plin în aceste zile de cadeții români care au cucerit la Mondialele de la Tașkent, trei medalii de bronz.

Daniel Florin Vizitiu a cucerit două medalii de bronz la cat. 56 kg, la aruncat (128 kg) şi la total (230 kg), în timp ce la stilul smuls s-a clasat pe locul 6 (102 kg).

Robert Ştefan Manea a terminat pe 11 la smuls (96 kg), aruncat (121 kg) şi total (217 kg).

Monica Csengeri a câştigat şi ea o medalie de bronz, în limitele categoriei 44 kg, la stilul smuls, cu performanţa de 65 kg. La aruncat a ocupat locul 7 (75 kg), iar la total a fost a cincea (140 kg).

Georgiana Dudoglu, a terminat pe locul 22 la smuls (50 kg), pe 6 la aruncat (76 kg) şi pe 11 la total (126 kg).

Silviu Constantin Blidari (cat. 50 kg) a fost al 18-lea la stilul smuls (75 kg), al 16-lea la aruncat (95 kg) şi al 17-lea la total (170 kg).

În limitele categoriei 48 kg, Iulia Maria Avădanei s-a clasat pe poziţia a 10-a la smuls (65), pe 8 la aruncat (81 kg) şi pe 9 la total (146 kg), în timp ce Nicoleta Vasilica Constantin a fost a 19-a la smuls (55 kg), a 14-a la aruncat (73 kg) şi la total (128 kg).

Competiţia se încheie pe 13 aprilie, iar în concurs mai sunt înscrişi alţi 7 sportivi români care pot aduce alte medalii.