Ștefania Dobre, argint la judo, la Olimpiada de Tineret de la Nanjing

Ștefania Dobre a cucerit luni, prima medalie a delegației României la Olimpiada de Tineret de la Nanjing, China. Românca și-a adjudecat argintul la judo.

stefania dobreȘtefania Dobre a câștigat medalia de argint în competiția de judo, la categoria 63 kg, din cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret 2014 de la Nanjing. Românca a fost învinsă în finala olimpică de unguroaica Szabina Gercsak.

Este cea mai frumoasă zi din viata mea. Am cucerit cea mai valoroasă medalie de până acum. A fost greu, mi-aș fi dorit aurul, am luptat pentru aur, dar trebuie să recunosc că unguroaica a fost mai puternică”, a declarat Ștefania Dobre.

Astfel că judoca a spart gheața și a adus prima delegație a României în prima zi a Olimpiadei de la Nanjing.

În concursul de judo de la Jocurile Olimpice de tineret de la Nanjing participă 103 judoka din 103 țări care luptă la doar 8 categorii.