Breaking news

Steaua va juca cu FK Vardar Skopje în Liga Campionilor

loading...

Steaua București va juca în turul doi preliminar la Ligii Campionilor la fotbal, cu echipa FK Vardar Skopje din Macedonia.

steaua exclusa din uefaSteaua are parte de un adversar modest și accesibil în preliminariile Champions League.

În urma tragerii la sorți de luni, de la Nyon, pentru primele două tururi ale Champions League şi Europa League, Steaua va juca cu FK Vardar Skopje.

Primul meci va avea loc la București pe Național Arena, iar returul la Skopie în Macedonia.

Meciurile din turul II preliminar sunt programate pe 16/17 şi 23/24 iulie.

Tot azi, Steaua află decizia UEFA privind cercetarea disciplinară deschisă în cazul ”Valiza”, în care Gigi Becali a fost condamnat la trei ani de închisoare cu executare pentru fapte de corupție, după ce a vrut să premieze echipa U Cluj ca să câștige un meci în 2008.

Dacă UEFA decide ca Steaua să fie exclusă din UEFA, echipa românească s-ar putea să joace totuși partida cu macedonenii și între timp să facă recurs la Comisia de Apel a UEFA și la tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne.

Iata programul primelor 2 tururi preliminare din Liga Campionilor dupa tragerea efectuata astazi:

Turul I (2/3 iulie si 9/10 iulie)
FC Shirak (Armenia) v SP Tre Penne (San Marino);
FC Lusitans (Andorra) v EB/Streymur (Insulele Feroe)
Turul II (16/17 iulie si 23/24 iulie)
Neftci Baku (Azerbaidjan) – KS Skenderbeu (Albania);
Steaua (România) – FK Vardar (Macedonia);
FC Viktoria Plzen (Cehia) – FK Zeljeznicar (Bosnia-Hertegovina);
FC serif Tiraspol (Moldova) – FK Sutjeska (Muntenegru);
Birkirkara FC (Malta) – NK Maribor (Slovenia);
Sligo Rovers FC (Irlanda) – Molde FK (Norvegia);
IF Elfsborg (Suedia) – FC Daugava Daugavpils (Letonia);
HJK Helsinki (Finlanda) – JK Nomme Kalju (Estonia);
FK Ekranas (Lituania) – FH Hafnarfjordur (Islanda);
The New Saints FC (tara Galilor) – Legia Varsovia (Polonia);
Celtic FC (Scotia) – Cliftonville FC (Irlanda de Nord);
GNK Dinamo Zagreb (Croatia) – CS Fola Esch (Luxemburg);
Gyor ETO FC (Ungaria) – Maccabi Tel-Aviv FC (Israel);
FC BATE Borisov (Belarus) – FC Shakhter Karagandy (Kazahstan);
FC Shirak (Armenia) sau SP Tre Penne (San Marino) – FK Partizan (Serbia);
SK Slovan Bratislava (Slovacia) – PFC Ludogoret Razgrad (Bulgaria);
FC Dinamo Tbilisi (Georgia) – FC Lusitans (Andorra) sau EB/Streymur (Insulele Feroe).

loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata