Steaua a terminat la egalitate meciul cu FC Basel și câștigă primul punct în Champions League

Steaua București a reușit să obțină marți  seară primul punct în Grupa E a Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu echipa FC Basel.

steaua - fc baselDupă două eșecuri usturătoare cu Shalke și Chelsea, steliștii au remizat cu elvețienii de la FC Basel.

După o primă repriză anostă și fără prea multe faze spectaculoase la ambele porți, elvețienii au deschis scorul în minutul 48 prin Diaz. Și asta după ce Latovlevici a pasat direct la jucătorul lui FC Basel, care a șutat de la 25 de metri și l-a învins pe Tătărușanu.

Patruzeci de minute au alergat steliștii după egalarea reușită de Tatu, după o pasă perfectă dată de Adi Popa.

Este primul punct câștigat de steliști în Champions League, care le dă voie să spere la o calificare în primăvara europeană.

În celălalt meci din Grupa E, Chelsea a învins pe Schalke 04 cu scorul de 3-0 și acumulează 6 puncte.