Steaua s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Steaua București a învins miercuri seară, echipa ACS Poli,cu scorul de 2-0 în optimile Cupei României, și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

steaua champions leagueSteaua a deschis scorul în partida cu Poli încă din minutul 11 prin Daniel Georgievski. Iar Federico Piovaccari a stabilit scorul final de 2-0 în minutul 73.

În 1997 steliștii au reușit să acceadă în sferturile de finală ale Cupei României.

Gazdele au dominat autoritar, au ratat mult, au înscris prin Georgievski şi Piovaccari  şi au presat cu siguranţă până la final. Ai lui Şunda, altfel luptători, nu au avut cum să riposteze. Le-a fost imposibil să treacă de mijlocul condus de către Bourceanu, pe benzi nu a fost loc de Latovlevici şi Georgievski, iar apărarea a părut formată din trei “Chiricheşi” în vârf de formă şi de o siguranţă enervantă pentru adversari.

În sferturile de finală ale Cupei României s-au calificat și echipele: Astra Giurgiu, Pandurii, FC Viitorul şi FC Vaslui.