Steaua s-a calificat în play-off-ul Campions League și este la un pas de grupele europene

Steaua București s-a calificat marți seară în play-off-ul Ligii Campionilor după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, returul cu Dinamo Tbilisi.

fc steaua bucurestiDupă 2-0 în manșa tur de la Tbilisi, steliștii au remizat în retur cu georgienii pe stadionul Național Arena din București, în prezența a peste 40.000 de spectatori.

Steliștii au deschis scorul pe Național Arena după doar 6 minute de joc cu georgienii. Bourceanu a trimis o minge peste apărarea adversă, Latovlevici a plecat de la limita off-side-ului și a tras cu exteriorul printre picioarele portarului.

Dacă pe propriul teren nu au reușit să marcheze vreun gol, georgienii au marcat un gol în poarta steliștilor în returul de pe Național Arena.

Echipa antrenată de Duşan Uhrin a marcat în minutul 47 prin Ustaritz după o centrare din corner, după care s-a desprins din marcajul lui Gardoş şi a înscris cu o lovitură de cap din 6 metri.

Georgienii pleacă acasă cu speranța că la anul vor ajunge în play-off, iar Steaua așteaptă să își afle adversara. O calificare în Grupele Ligii Campionilor, ar veni după o pauză de 7 ani, iar în conturile clubului Steaua ar intra dintr-o lovitură fabuloasa sumă de 17 milioane de euro.