Steaua, învinsă de Dinamo Kiev, în Grupele Europa League

Steaua Bucureşti a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 3-1, de Dinamo Kiev, într-un meci din etapa a doua a grupei J a Europa League.

steaua bucuresti - dinamo kievCampioana României a încasat joi seară, prima înfrângere din Grupele Europa League sezonul 2014-2015. Steliștii au fost învinși de Dinamo Kiev, cu scorul de 3-1.

Dinamo Kiev a deschis scorul în minutul 40 prin golul marcat de Andrei Iarmolenko, în urma unei faze fixe: Belhanda l-a angajat în careu pe Iarmolenko, iar acesta l-a executat pe Arlauskis cu un șut din voleu.

Ucraineinii au fost cei care au marcat primii și în repriza a doua, în minutul 66, prin Artem Kraveț, la capătul unei faze în care apărarea Stelei a fost surprinsă de traseele paselor echipei gazdă.

Steaua a punctat prin Raul Rusescu în minutul 89, din apropiere, cu capul, după o minge trimisă cu călcâiul de Keșeru.

În minutele de prelungiri, Dinamo Kiev a mai marcat o dată, prin Lukasz Teodorczyk (90+2).

La meci au asistat atât premierul României, Victor Ponta, prim-ministrul Ucrainei, Arsenie Iaţeniuk, cât și antrenorul lui Șahtior Donețk, Mircea Lucescu.

Meciul a fost arbitrat de austriacul Robert Schorgenhofer, ajutat la cele două linii de conaţionalii Matthias Winsauer şi Roland Brandner. Rezervă a fost Richard Huebler, în timp ce arbitri adiţionali au fost Rene Eisner şi Dominik Ouschan.

Delegatul UEFA a fost armeanul Artur Azarian, în timp ce arbitrii au fost supervizaţi de irlandezul Gerard Perry.

Steaua va juca pe 23 octombrie la București, pe Național Arena, cu echipa Rio Ave.