Steaua, eliminată de Chelsea din Europa League

0 2

Steaua București a fost eliminată din optimile Europa League, după ce a fost învinsă în retur, de Chelsea, pe stadionul Stamford Bridge, din Londra cu scorul de 3-1.

chelsea - steauaVisul frumos s-a spulberat în minutul 71, joi seară, la Londra, pe stadionul Stamford Bridge. Steaua lui Becali a fost stinsă în patria fotbalului.

Anul alegerii unui nou Papă la Vatican nu este de bun augur pentru Steaua.

La opt ani distanță după eșecul usturător din semifinalele Cupei UEFA cu echipa engleză Middlesbrough, Steaua este eliminată din Europa League tot de o echipă engleză, în optimi de finală.

Coincidență sau nu, eșecul Stelei la opt ani distanță vine într-un an în care la Vatican este ales un nou Papă, așa cum s-a întâmplat și în 2005.

În 2005, când a fost ales un nou Suveran Pontif la Vatican, în persoana lui Papa Benedict, Steaua pierdea în semifinalele Cupei UEFA, cu echipa engleză Middlesbrough, deși în manșa tur se impusese cu 2-1. Acum, la o zi după ce un nou Papă a fost ales la Vatican, Steaua pierde cu 3-1, după 1-0 în manșa tur.

Susţinută pe Stamford Bridge de aproximativ 7000 de români, Steaua a început bine meciul cu Chelsea și a avut prima mare ocazie de gol în minutul 13 prin Raul Rusescu care a scăpat singur cu Cech, mingea se ducea perfect la colţul lung, însă Cech a respins în corner.

Trei minute mai târziu a venit rândul englezilor să aibă o ocazie de gol prin Mata care a executat rapid o lovitură liberă, însă Tătăruşanu a fost atent şi a reţinut.

În minutul 20 Tănase a șutat de la marginea careului, însă mingea a fost este reţinută de Cech.

Un nou şut al lui Obi Mikel a șutat și el de la marginea careului,însă din fericire pentru steliști, mingea a trecut peste poartă.

Deși prima jumătate de oră de joc a fost controlată autoritar de Steaua, o mică bâlbă în apărare a făcut ca Juan Mata să marcheze pentru Chelsea în minutul 33.

Steliștii nu s-au pierdut cu firea după golul primit și au continuat să atace poarta stelei. În minutul 41 Adi Popa a trecut superb de David Luiz, însă şutul său a fost blocat de Cole.

După trei cornere consecutive în careul engelzilor, Steaua a reușit egalarea în minutul 45 prin golul marcat de Chiricheş care a șutat sub bară.

Prima repriză, dominată autoritar din tribune de către fanii steliști s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, și Steaua era în sferturile de finală.

După 13 minute de joc din a doua repriză, Chelsea a mai marcat un gol în poarta lui Tătărușanu, după o gafă în defensiva roş-albaştrilor. Terry a înscris în minutul 58, cu capul la colţul scurt în urma unei scheme excelente.

Și la acest scor, Steaua era calificată în sferturile de finală Europa League.

Din păcate, atacul englezilor la poarta steliștilor a fost tot mai insistent și în minutul 71 Torres  a şutat la colţul lung, marcând golul cu numărul trei care a calificat-o pe Chelsea în sferturile de finală.

Chelsea se putea distanța la 4-1, dacă Torres nu rata un penalty în minutul 87, când a trimis mingea în bara de sus a porții lui Tătărușanu.

Un gol al steliștilor ar fi detonat bomba pe Stamford Bridge, un gol care-i califica direct în sferturile de finală. Însă, nu a fost să fie.

Steaua rămâne cu performanța de săptămâna trecută de pe Național Arena când a îngenuncheat Regina Europei la fotbal, pe tărâm românesc.